Din

Sabah Namazı Ezan Okunmadan Kılınır mı? Sabah Namazı İmsaktan Önce Kılınır mı?

Sabah Namazı Ezan Okunmadan Kılınır mı? Sabah Namazı İmsaktan Önce Kılınır mı? Sabah namazı ibadetini yerine getirmek isteyenler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sabah namazı için uyanıp ezanı beklemeden namaz kılmak istenler için tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde derledik.

Sabah Namazı Ezan Okunmadan Kılınır mı?

Sabah namazı, İslam dininde güneş doğmadan önce kılınan bir ibadettir. İslam’ın beş temel ibadetinden biri olan namazın sabah vaktinde kılınan ilk rekâtıdır. Sabah namazı, güneş doğmadan önceki zaman diliminde kılınması gerekmektedir. Bu namaz, Müslümanlar için günün başlangıcında Allah’a ibadet etmek ve günün geri kalanında da O’na yönelik bir bilinçle hareket etmek anlamına gelir.

Sabah namazı Kur’ân-ı Kerîm’de, “Artık (Ramazan gecelerinde) eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Şafağın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” (el-Bakara, 2/187) buyrulmaktadır. İmsak ile birlikte sabah namazının vakti girdiğine göre bu vakitte sabah namazı kılınabilir.

Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Zira Cebrâil’in Hz. Peygamber’e (s.a.s.) imamlık ettiğine ilişkin hadise göre Cebrâil sabah namazını birinci günde tan yeri ağardığında, ikinci günde de ortalık aydınlanıp güneş doğmasına yakın bir vakitte kıldırmış ve, “…Bu, senden önceki peygamberlerin (namaz) vaktidir ve (namazlar için) vakit bu iki vaktin arasıdır.”

Yani bu Sabah namazını kılmak için imsak saatine bakmanız gerekmektedir. İmsak vakti girdiği takdirde henüz ezan okunmamış olsa bile Sabah namazı kılınabilir.


Sabah Namazı İmsaktan Önce Kılınır mı?

Diyanetin resmi web sitesinde bu sorunun yanıtı şöyle verilmiştir:

Sabah namazının vakti, tan yerinin ağarması demek olan ikinci fecrin doğmasından başlayarak güneşin doğmasına kadar devam eder. Buna göre imsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sâdıkın oluşması, yani tan yerinin ağarmasıdır. Kur’ân-ı Kerîm’de, “Artık (Ramazan gecelerinde) eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Şafağın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” (el-Bakara, 2/187) buyrulmaktadır. İmsak ile birlikte sabah namazının vakti girdiğine göre bu vakitte sabah namazı kılınabilir.

Bununla birlikte, konuyla ilgili bazı rivâyetlere dayanan Hanefîler, biraz geciktirilerek (isfar vaktinde) kılınmasını daha uygun (müstehap) bulmuşlardır (İbnü’l-Hümâm, Fethü’l-kadîr, 1/225; İbn Kudâme, el-Muğnî, 1/286; Zeylaî, Tebyîn, 1/82). Nitekim Peygamber Efendimiz de bunu tavsiye etmiştir (Tirmizî, Salât, 3 [154]).

Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Zira Cebrâil’in Hz. Peygamber’e (s.a.s.) imamlık ettiğine ilişkin hadise göre Cebrâil sabah namazını birinci günde tan yeri ağardığında, ikinci günde de ortalık aydınlanıp güneş doğmasına yakın bir vakitte kıldırmış ve, “…Bu, senden önceki peygamberlerin (namaz) vaktidir ve (namazlar için) vakit bu iki vaktin arasıdır.” (Ebû Dâvûd, Salât, 2 [393]; Tirmizî, Salât, 1 [149]) demiştir.

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Peygamber Efendimizin Her Sabah Evden Çıkarken Okuduğu Dua

👉 Tuvalete Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua ve Anlamı

👉 Banyoya Girerken Cinler İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu