Kimdir

Nuriye Ortaylı Kimdir? Nuriye Ortaylı Hayatı ve Biyografisi

Doktor Nuriye Ortaylı koronavirüs salgını boyunca yaptığı salgınla mücadele sürecinin doğru yönetilmediği ve alınan tedbirlerin yeterli olmadığı konusunda TV programlarında ve köşe yazılarında açıklama yaparak isminden söz ettirmeye başladı. Hacettepe üniversitesi Tıp fakültesi mezunu olan Dr. Nuriye Ortaylı Kimdir? Nuriye Ortaylı Nerelidir? Nuriye Ortaylı Hayatı ve Biyografisi…

Nuriye Ortaylı Hayatı ve Biyografisi

Nuriye Ortaylı, İlber Ortaylı’nın kız kardeşi ve Şefika Ortaylı’nın kızıdır. Ağabeyi gibi kendisi de Kırım göçmeni bir ailenin kızıdır. 1977 yılında girdiği Hacettepe Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. Daha sonra 1986 yılında Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi’nde 4 yıl uzman olarak çalıştı. Dr. Nuriye Ortaylı, yetenekli ve deneyimli bir halk sağlığı profesyoneli. RMNCH sorunları hakkında derin bir bilgi birikimini, ülke katılımı ihtiyacına ve haklara saygıya duyarlı bir şekilde getiriyor. Nuriye, üreme sağlığı ve haklarıyla ilgili tüm tartışmalara değer katıyor.

Dr. Ortaylı, cinsel sağlık ve üreme sağlığı sorunları konusunda başarılı bir araştırmacı ve bu alanda iyileştirilmiş sağlık uygulamaları ve programları geliştirmede mükemmel bir uygulayıcıdır.

Düşük gelirli ülkelerde toplum temelli kontraseptif bilgi ve hizmet sunumundaki en iyi uygulamaları inceledi, genç profesyoneller için mükemmel bir mentor olarak görev yaptı ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Kıdemli Danışman pozisyonu aracılığıyla üst düzey teknik uzmanlık sağladı.

Sonrasında farklı kurum ve kuruluşlarda görevlerde bulundu. Tacikistan, Özbekistan ve Gürcistan gibi ülkelerde çeşitli projelerde yer aldı. Türkçe’nin yanı sıra Fransızca, Rusça ve İngilizce dillerine hakimdir. .


Dr. Nuriye Ortaylı: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu