Öğrenci Gazetesi

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi Nedir? Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi Nedir? Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi Ne İşe Yarar? Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin akademik başarılarının yanında bilim, sanat, kültür, spor ve toplum hizmeti gibi alanlarda yaptıkları sosyal etkinliklerin kayıt altına alındığı bir belgedir. Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, e-okul sistemindeki “Sosyal Etkinlik Modülü”nde kayıt altına alınmakta ve karne ile birlikte öğrenciye verilmektedir.

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi Nedir?

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin akademik başarılarının yanında bilim, sanat, kültür, spor ve toplum hizmeti gibi alanlarda yaptıkları sosyal etkinliklerin kayıt altına alındığı bir belgedir. Bu belge, öğrencilerin sosyal etkinliklerini “bilimsel”, “kültürel”, “sanatsal”, “sportif” etkinlikler ve “toplum hizmeti” olmak üzere beş ana başlıkta değerlendirmektedir.

Sosyal etkinlikler, en az bir danışman öğretmen rehberliğinde oluşturulan öğrenci kulüplerindeki faaliyetler, Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatınca düzenlenen projeler veya diğer kurum ve kuruluşlarda öğrencilerin kendi ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda yaptıkları etkinliklerden oluşmaktadır.
Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, e-okul sistemindeki “Sosyal Etkinlik Modülü”nde kayıt altına alınmakta ve karne ile birlikte öğrenciye verilmektedir. Böylece öğrencilerin yaptıkları tüm sosyal etkinlikler e-okuldaki resmi kayıtlardan takip edilebilmektedir.

Öğrenciler, Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi’nde yer alan etkinlikleri tamamlayarak başvuru yapabilmekte ve bu belgeler öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif, bilimsel ve sanatsal etkinliklerini içermektedir.


Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, öğrencilerin akademik başarılarının yanında bilim, sanat, kültür, spor ve toplum hizmeti gibi alanlardaki sosyal etkinliklerini kayıt altına alarak öğrencilerin gelişimini desteklemek için kullanılır. Bu belge, öğrencilerin sosyal etkinliklerini beş ana başlıkta değerlendirmektedir:

 1. Bilimsel etkinlikler
 2. Kültürel etkinlikler
 3. Sanatsal etkinlikler
 4. Sportif etkinlikler
 5. Toplum hizmeti

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, öğrencilerin okul süresince katıldıkları çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin kayıt altına alınmasını sağlar. Bu etkinlikler, en az bir danışman öğretmen rehberliğinde oluşturulan öğrenci kulüplerindeki faaliyetler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği projeler veya öğrencilerin kendi ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda yaptıkları okul dışı etkinliklerden oluşur.

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, e-okul sistemindeki “Sosyal Etkinlik Modülü”nde kayıt altına alınmakta ve karne ile birlikte öğrenciye verilmektedir. Böylece öğrencilerin yaptıkları tüm sosyal etkinlikler e-okuldaki resmi kayıtlardan takip edilebilmektedir. Bu belge, öğrencilerin mezuniyet sonrası iş başvurularında veya üniversite giriş süreçlerinde ek puan almalarına yardımcı olabilir.


Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, öğrencinin sosyal, kültürel, sportif, bilimsel ve sanatsal etkinliklerini içerir.

Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi’ni almak için:

 1. Öğrenciler, okul, merkezi veya bireysel olarak yaptıkları sosyal etkinlikleri e-okul sistemindeki “Sosyal Etkinlik Modülü”ne kaydettirir.
 2. Öğrenciler, yaptıkları etkinliklere ilişkin kanıt belgeleri sisteme yükler.
 3. Başvurular, her yarıyıl sonunda belirlenen tarihlerde değerlendirilir.
 4. Değerlendirme sonuçları, başvuru yapılan ekranlarda takip edilir.
 5. Yarıyıl sonunda değerlendirme sonucu “Kabul” olan başvurular için öğrenciler, sistemden Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi oluşturur.
 6. Öğrenci Sosyal Etkinlik Belgesi, karne ile birlikte öğrenciye verilir.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 E-Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu