Kimdir

Ökkeş Elmasoğlu Kimdir, Kaç Yaşında? Ökkeş Elmasoğlu Hayatı ve Biyografisi

Hatay, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu Kimdir, Kaç Yaşında? Erzin Belediye Başkanı Hangi Partiden? Soruları 10 ilde yaşadığımız deprem felaketinin ardından Hatay’ın Erzin İlçesinde tek bir binanın yıkılmaması Belediye başkanı Ökkeş Elmasoğlu’nun kendine yapılan eleştirilere kulaklarını tıkayarak yüksek katlı binalara ruhsat vermeyerek ilçeyi deprem güvenlikli bir hale getirdi. İşte eleştirilere boyun eğmeyerek yüksek katlı binalara ruhsat vermeyen Ökkeş Elmasoğlu Hayatı ve Biyografisi.

Ökkeş Elmasoğlu Kimdir, Kaç Yaşında?

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşayan deprem felaketinin ardından Hatay’ın Erzin ilçesinde bina yıkımı olmadı. Erzin Belediye Başkanı Elmasoğlu kendine yapılan eleştirilere kulaklarını tıkayarak yüksek katlı binalara ruhsat vermedi, tepkilere boyun eğmeyerek ilçeyi deprem güvenlikli bir hale getirdi. Sonuç olarak ise 20 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerde 42 bin nüfusa sahip Erzin’de can kaybı yaşanmadı.

1979 yılında Erzin’de doğan Ökkeş ELMASOĞLU ilk, orta ve lise eğitimini Erzin’de tamamladıktan sonra 2002 yılında Marmara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Avukatlık staj sonrasında vatani görevini tamamlayan Elmasoğlu deneyim kazanmak için bir süre İstanbul’da avukatlık yatıktan sonra, 2005 yılında doğduğu ve çok sevdiği memleketi Erzin’e dönerek mesleğine burada devam ettirme kararı aldı. 2005 yılından bu yana Erzin’de ikamet etmekte ve serbest avukatlık yapmaktadır. Bir süre Erzin Belediyesinin de avukatlığını üstlenmiştir. Ökkeş Elmasoğlu evli olup, iki kız çocuğu babasıdır. Geçmiş dönemlerde Erzin Kent Konseyi Başkanlığı da yapan Elmasoğlu, halen Erzin ADD Yönetim Kurulu Üyesi olup, 3 dönem Hatay Barosu Denetim Kurulu Üyeliği’nde görev almıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Ökkeş Elmasoğlu evli olup, iki kız çocuğu babasıdır.

31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ve halkın büyük desteğiyle Belediye Başkanı seçildi.

Ökkeş Elmasoğlu: Instagram


Erzin Nerede?

Erzin, Hatay’ın bir ilçesidir. Osmaniye il merkezine 23, Dörtyol ilçesine 15 ve İskenderun ilçesine 45 km mesafede, E-5 karayolu, Toprakkale-İskenderun demiryolu ve yine Toprakkale-İskenderun TEM otoyolunun kesiştiği istasyondan, 7 km’lik yolu kat ederek ilçe merkezine ulaşılır.

İlçe merkezinin 35.137 olan nüfusu köylerle birlikte toplam 41.700 (2019 yılı genel nüfus sayımına göre) olup, turizmin canlandırdığı yaz aylarında 60.000’i geçer aldığı göçlerle sürekli artar. Sırtı Nur dağlarına dayanıp ayakları Akdeniz’e doğru uzanan ilçenin 415 km² yüzölçümüne karşılık merkezde rakımı 165 metredir.

Erzin’in 1473 Otlukbeli Savaşı’ndan sonra çoğunluğu Akkoyunlulardan oluşan Türkmen Boyları’nın, İssos Ovası’nın kuzeyindeki bir alan olan Karahüyük Yöresi’ne göçleri ve zamanla bazılarının şimdiki Yoncadüzü ve Gökdere arasındaki “Akdam”, bazılarının da Erzin in batısındaki “Şeyhin Ocağı” bölgelerine gelerek buraları yurt edinmeleri sonrasında kurulduğu ve adının da Orta Asya da bulunan Tannu (Tanrı) dağları civarındaki (Tannu Ola) Erzin şehrinin isminden geldiği sanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Yalnız Türkmenlerin, Karahüyükten 1695-1700 yıllarında buraya gelmeden önce Selçuklu Hanedanı ve Memluklular zamanında bazı Türk boylarınında (Özerler, Tebüklüler-Tıbıklar, Pındıklar) bölgeye geldikleri tahmin ediliyor.1903 yılında Mutasarrufluk olan Erzin 1906 yılında Bucak haline dönüştürülmüş, 1939 yılında Adana’dan ayrılarak Hatay iline bağlanmıştır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu