Öğrenci Gazetesi

Online Çan Eğrisi Hesaplama 2024 – Üniversite Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır?

Online Çan Eğrisi Hesaplama 2024: Üniversite Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır? Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler tarafından merak edilen sorular arasında yer alıyor. Çan eğrisi vize ve final sınavlarında geçer notun belirlendiği sistemdir. Çan eğrisi sisteminde belirlenen çan puanını alan öğrenciler geçer, altında kalan öğrenciler dersten kalır.

Online Çan Eğrisi Hesaplama 2024

Çan eğrisi not sisteminde dersi alan tüm öğrencilerin sınav sonuçları toplanır ve aritmetik ortalaması alınır çıkan sonuca “CC” harf notunu belirler diğer notlar standart sapmaya göre hesaplanır. Hesaplama sonunda kalma notu da belirlenir, belirlenen not sınıf ortalamasında yüksek ise aşağıya çekme inisiyatifi öğretim görevlisine bağlıdır.

(HBN* – Sınıfın HBN ortalaması) Standart sapma) formülüyle aldığınız notlar Z Standart Notuna ve Z standart notları da (T=10Z+50) formülüyle T Notuna dönüştürülecek. Hesaplanan T Notu (TSkor), yeni notunuz olacak.

(*HBN=Ham Başarı Notu=Vize ve Final ağırlıklı ortalamanız)

Her öğrencinin T-Skoruna göre harfli başarı notu aşağıdaki TABLO-3 yardımıyla, sınıf düzeyine karşılık gelen T-Skoru sınır değerleri gözetilerek belirlenir.

Eğer bir öğrencinin notu sınıfın ortalama notuna eşitse, T-Skoru 50’ye eşit olacaktır.

Mesela, sınıf ortalamasının 69 olduğu durumda öğrencinin notu da 69 ise o not aralığında (sınıf düzeyinde) 50 T-Skoruna denk gelen harf notu CB; fakat sınıf ortalamasının 52 olduğu durumda öğrencinin notu da 52 ise o not aralığında (sınıf düzeyinde) 50 T-Skoruna denk gelen harf notu CC’dir.

Bir diğer örnek verecek olursak;

Sınıfın ortalaması:  69

Standart sapma: 9

Sınav Ortalamanız: 50

Bu varsayıma göre (50-69)/9)=-2,111 daha sonra (10×-2,111)+50=28,89

Yeni notunuz 28,89 olarak belirlendi.


Üniversite Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır?

Üniversite çan eğrisi hesaplanırken vize ve final sınavları sonrası tüm sınıfın notları alınır tümü toplanır standart sapma hesaplanır yani sınıf aldığı tüm notlar toplanır ve sınıfın kişi sayısına bölünür sonuç sınıfın dersten geçme notunu belirler. Örneğin; 6 kişilik bir sınıfta vize sınavı sonrası notlar 30,40,50,60,70,80 olsun notların toplamı 330 çıkan sonuç sınıf mevcudu olan 6’ya bölüyoruz sonuç 55 sınıf not ortalaması CC  olarak kabul edilir ve yukarıdaki harf not sistemi değişir.

Mesela bir sınıfın sınav sonrası ortalaması 65, standart sapması ise 7 olsun. O zaman harf notları aşağıdaki şekilde değişecektir.

  • 63 ile 69,99 arası CC
  • 70 ile 76,99 arası CB
  •  77 ile 83,99 arası BB
  • 84 ile 90,99 arası BA
  • 91+ üstü ise AA olarak kabul edilir.

Bu sistemin en kötü yanı ise hocalar harf notlarını açıklamadan kimse geçip geçmediğine emin olamıyor. Fakat bir o kadar da güzel yani bazen çok kötü geçen sınavlardan dahi rahatlıkla geçebiliyorsunuz.

Puanlar Notlar Not Katsayıları
90-100 AA 4,0
85-89 BA 3,5
80-84 BB 3,0
75-79 CB 2,5
70-74 CC 2,0
65-69 DC 1,5
60-64 DD 1,0
FD 50-59 0,5
49 ve aşağısı FF 0,0
Devamsızlıktan kalanlar F1  

 

 

Bir dersten AA, BA, BB, CB, CC , alırsanız dersi geçmiş sayılırsınız. DC, DD notlarından birini alırsanız bu dersten başarılı sayılabilmesi için yarı yıl ve yıl sonu başarı ortalamasının en az 2,00 olması gerekir. Aksi takdirde bu dersleri tekrar almak zorunda kalırsınız. FD,FF, aldığınız dersten kalırsınız ve bu dersleri tekrar alırsınız. Başarı ortalamanız 1.75 in altında ise b hem güz hem bahar döneminde yeni dersler alamazsınız kaldığınız dersleri geçmeniz gerekir.


Çan Eğrisinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Çan eğrisi siteminin avantajı sınavlara fazla çalışmadan geçer notu alabilmenizdir çünkü puanlarınızı çalışmanız değil, dersi alanların durumu belirler. Sınıfınızın durumuna göre göstereceğiniz küçük bir gayret sizi üst sıralara taşır. Normalde puanlama sistemine göre geçme notu 50 iken, bazen alacağınız 30 puanla iyi bir not ortalamasına sahip olabilirsiniz.

Çan Eğrisi sisteminin kendi içerisinde dezavantajları da vardır. Bunun temel sebebi ise sınıfın kopya çekme durumunda yada çok fazla iyi notun alınması durumunda ortaya çıkan yüksek not ortalaması sorunudur. Bunun sonucunda bazen 85 gibi normalde AB gibi yüksek bir ortalama geçen puanlar çan eğrisine takılabilmek mümkün hale gelebilmektedir. Bunun yanı sıra yüksek bir puanla düşük bir ortalamada alabilmek mümkündür. Aynı zamanda sınıf içi rekabeti arttırdığından iletişimde sorunlar ve arkadaşlıklarda problem oluşturabilmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu