Kimdir

Pelin Batu Kimdir, Kaç yaşında? Pelin Batu Nasıl Ünlü Oldu? Pelin Batu Hayatı ve Biyografisi

Pelin Batu Kimdir, Kaç yaşında? Pelin Batu Nasıl Ünlü Oldu? Pelin Batu Hayatı ve Biyografisi. Oyuncu olması yanı sıra tarihçi olan ve eğitimini bu yönde alan Pelin Batu aslen nereli? Pelin Batu babası kim? Pelin Batu ne doktoru? araştırılmakta. Bir dönem program sunuculuğu da yapan Pelin Batu hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Pelin Batu Kimdir?

Bir dönem TV programcılığı ve sunuculuğu da yapan oyuncu olması dışında tarih alanında eğitim alarak kendini geliştiren Pelin Batu Kimdir? merak edilmekte. 1978 yılında Ankara ilinde dünyaya gelen Pelin Batu, 2023 yılı itibari ile 45 yaşındadır ve aslen Ankaralıdır. Babası eski milletvekili ve emekli büyükelçi İnal Batu’nun kızı olan Pelin Batu, anne tarafından da Arnavut kökenlidir.

Eğitim hayatından bahsedecek olursak; Pelin Batu babasının genel olarka yurt dışında görev alması sonucunda ABD, Fransa ve Pakistan’ın da bulunduğu pek çok ülkede çocukluğu geçmiştir. Pelin Batu, lise eğitimini New York, ABD’de bulunan Marymont Okulu’nda tamamlamıştır.

Sonrasında ise Mannes Müzik Koleji’nde tiyatro ve müzik eğitimi alan Batu, Üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tamamlamıştır. Gelişime ve eğitimine oldukça önem veren Pelin Batu; New York Üniversitesinde edebiyata ve felsefeye başladıktan sonra, tarih bölümüne geçtiğini de belirtmek isteriz.

Boğaziçi Üniversitesinde tarih eğitimini tamamladıktan sonra  yine aynı üniversitede 2002-2004 yıllarında Batı Dilleri ve Edebiyatı dalında yüksek lisans ve 2010 yılında ise doktora yapmıştır. Pelin Batu Kimdir? sorusuna cevap verdiğimize göre Pelin Batu hakkında tüm merak edilenlere geçebiliriz.


Pelin Batu Nasıl Ünlü Oldu?

Başarılı bir kariyere sahip olan Pelin batı her ne kadar Tarih alanında eğitim alsa da bir TV kanalında Program sunuculuğu yapmış ve birçok dizi ve filmde rol almıştır. Oyunculuk kariyerine ise ilk olarak Harem Suare isimli filmde Cariye Nevres rolü ile başlamıştır.

Ardından ise oyunculuktaki başarısı sonrasında, Sinan Çetin’in Komser Şekspir filmi ile tanınmaya başlamıştır. Ghost Sonata isimli tiyatro oyunu ile En iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır. Pelin Batu bir diğer ilgi alanı ise şiir yazmak. Küçük yaşlardan beri şiirle ilgilenen Batu, birçok şiir yazdı, tercüme etti ve bu şiirleri yayımladı.

İlk şiir kitabı olan “Cam”` 2003’te yayımlanan Pelin Batu, aynı zamanda Ahmet Almaz ile Yahudilik Tarihi isimli bir kitap yazdı. Yazılarına Milliyet gazetesinde 2013-2014 yıllarında Revnak adını verdiği köşede yazarlık yaparak devam etmiştir.

Batu, ayrıca 2005-2007 yıllarında Esmer, 2009-2012 yıllarında Roll,  2015 yılında Manyak, 2016 yılında Atlas Tarih, 2018-2019 yıllarında 45’lik, 218 yılında OT ve Kıyıda dergilerinde yazılar yazmıştır.


Pelin Batu Hayatı ve Biyografisi

TV ekranlarında başarılı oyuncular arasında yer alan Pelin Batu bir yandan oyunculuk ve program sunuculuğu yaparken bir yandan araştırmaları ile sık sık gündeme gelen isimler arasında yer almaktadır. Her ne kadar TV ekranlarında ve göz önünde olan isimlerden olsa da aslında Tarih alanında eğitim almış kendini geliştirmiş ve Tarih alanında doktorasını tamamlamıştır.

Hal böyle olunca bir dönem Habertürk televizyonunda Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu ile birlikte Tarihin Arka Odası adlı bir tarih programı yaptı. Bunun dışında ise; Habertürk’te Renkahenk isimli bir kültür sanat programını hazırlayıp sunmaktadır.

Oyunculuk kariyerinden bahsedecek olursak; Aralarında 2004 tarihli Kerem ile Aslı, 2005 tarihli Sessiz Gece ve 2006 tarihini taşıyan Pars; Kiraz Operasyonu’nun da bulunduğu pek çok sinema yapımının yanı sıra tiyatro oyunları ve TV dizilerinde de rol alan Batu, Ghost Sonata adlı oyundaki başarılı performansı ile de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Okan Bayülgen’in Makine Kafa ve Muhallebi Kafa programlarının daimi konuğu olmuştur.

Instagram’da Pelin Batu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu