Din

Peygamberimizin Deprem Duası ve Kuranda Geçen Deprem Duaları

Ülkemizin deprem kuşağında yer almasından dolayı depremlerden korunmak isteyenler deprem duası okuyarak korunmak istiyor. Deprem öncesi ve depremden korunma duası okumak isteyenler Peygamber efendimizin okuduğu deprem duası ve doğal afetlerden korunma duasını araştırıyor. Deprem anında endişelenip deprem duası okuyarak doğal afetlerden ve depremlerden Allaha sığınarak korunmak isteyen vatandaşlar için Peygamber efendimizin deprem ve doğal afetlere karşı okuduğu duaları derledik.

Peygamberimizin Deprem Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAS) deprem ve her türlü felakete karşı “Allah’ım! Yıkıntı altında kalmaktan sana sığınırım, yüksek yerden düşmekten sana sığınırım. Suda boğulmaktan ve yangından sana sığınırım. Ölüm anında şeytanın gelip beni aldatmasından, senin yolunda savaş esnasında düşmandan kaçarken ölmekten ve zehirli hayvanların sokmasıyla ölmekten sana sığınırım.” duasını okurmuş.


Depremden Korunma Duası

“Bir kimse her gün sabah akşam şu duayı üç defa okursa, ona keza bela gelmez.” (Ebu Davud, Edeb, 5/324;İbni Mâce, Dua, 3869)

“Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.”

Anlamı: “O Allah’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte ne yerde ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”


“Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.”

Anlamı: Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelebilecek bütün felaketlerden beni koru


“Allahümme lâ tektülnâ bi gadabike velâ tühliknâ bi azâbike ve âfinâ kable zâlik.”

Anlamı: Allahım, bizi gazabınla öldürme. Azabınla helâk etme! Bunlardan önce bize afiyet ver.


İbni Abbas (r.a) rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV)’in kendisine “Ya Resulallah başım dertten kurtulmuyor. Afet ve musibetlerden korkuyorum.” denildiğinde sabahları şu duayı okumasını tavsiye etmişti: “Bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali.”.


“Bismillahi lâ yedurru mea ismihî şey’in fil ardi ve lâ fi’s-semai.”

Anlamı: “Allah’ın ismiyle, kendimi, ailemi ve malımı Allah’a havale ediyor. O’nun yüce himayesine bırakıyorum.”


Kur-an da Geçen Deprem Ayetleri

‘’O ülkenin insanları günahtan sakınsalardı, elbette onların üzerine gökten ve yerden nice bereket kapıları açardık, fakat yalanladılar, bizde ettikleri yüzünden onları yakalayıverdik.’’(A’raf : 96)

‘’ Yoksa o ülkenin halkı geceleyin uyurken kendilerine azabımızın gelmeyeceğinden emin mi oldular?’’(A’raf : 97 )

‘’ Ya da o ülkenin halkı kuşluk vakti eğlenirken kendilerine azabımızın gelmeyeceğinden emin mi oldular? ‘’(A’raf : 98 )

‘’Allah’ın azabından emin mi oldular? Fakat ziyana uğrayan topluluktan başkası Allah’ın böyle mühlet vermesinden emin olmaz.’’(A’raf : 99)

‘’Yer sarsıldığı, dağlar parçalandığı, dağılıp toz duman haline geldiği zaman. ‘’(Vakıa : 4-5-6 )

‘’Güneş katlanıp dürüldüğünde, yıldızlar kararıp döküldüğünde, dağlar sallanıp yürütüldüğünde.’’(Tekvir : 1-2-3 )

‘’Ey insanlar! Rabbinizden korkun! Çünkü kıyamet vaktinin depremi müthiş bir şeydir.’’(Hac :1 )

‘’ Yer küre kendisine has sarsıntısıyla sallandığı, toprak ağırlıklarını dışarı çıkardığı ve insan ‘’ Ne oluyor buna!’’ dediği vakit, işte o gün yer, Rabbinin ona bildirmesiyle bütün haberleri anlatır. O gün insanlar amellerinin karşılığını görmeleri için darmadağınık geri dönüp gelirler. Kim zerre miktarı hayır yapmışsa, onu görür. Kimde zerre miktarı şer işlemişse, onu görür.’’(Zilzal: 1-8)


 👉 Felaketlere Karşı Okunacak Dua: Her Türlü Felaketlerden Koruyan Dualar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu