Kimdir

Prof. Dr. Ahat Andican Kimdir, Nerelidir? Ahat Andican Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Ahat Andican Kimdir, Nerelidir? Soruları 20. 21 ve 27. dönem İstanbul Milletvekilliği görevinde bulunan doktor, yazar ve siyasetçi olan Ahat Andican merak edilen isimler arasında yer alıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Ahat Andican Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Prof. Dr. Ahat Andican Kimdir, Nerelidir?

Türk doktor, siyasetçi ve yazar Prof. Dr. Abdul Ahat Andican 1 Nisan 1951 yılında Afganistan’ın Kunduz şehrinde dünyaya gelmiştir ve 2024 yılı itibariyle 73 yaşındadır.

Babasının adı Hacı Yoldaş, annesinin adı Bibi Hacire’dir. Ailesiyle birlikte 1953 yılında Türkiye’ye göç etti ve ailesi Akşehir’e yerleşti. İlk ve orta öğrenimini Akşehir’de tamamladıktan sonra 1968 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1974 yılında doktor oldu. Askerlik görevini bitirdikten sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’na asistan olarak girdi. 1980 yılında Genel Cerrahi Uzmanı, 1984 yılında Doçent ve 1991 yılında profesör olarak akademik kariyerini sürdürdü. Aynı Fakültede Genel Cerrahi Uzmanlığı yaptı.

1984 yılında Ahat Andican ve arkadaşlarının çalışmalarıyla ile 12 Eylül darbesi sonrasında kapatılan Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği yeniden kuruldu, dernek başkanlığına Ahat Andican seçildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Öğretim Üyeliği yaptı. 2003-2016 yılları arasında Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği yaptı. .

20. ve 21. dönemde Anavatan Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi. 55. Hükûmet’te Devlet Bakanlığı ve Hükûmet Sözcülüğü yaptı. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde MHP’den İstanbul 2. bölge milletvekili adayı olduysa da seçilemedi. İYİ Parti’ye katıldı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde İstanbul milletvekili seçildi.

8 Temmuz 2018 tarihinde TBMM İYİ Parti Grup Başkanı seçildi ve 8 Kasım 2018 tarihinde grup başkanlığı görevinden istifa etti. İstanbul Başakşehir’de adını taşıyan bir ortaokul bulunmaktadır.

İngilizce, Fransızca, Özbekçe bilen Andican, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Ahat Andican Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Ahat Andican, 20. 21 ve 27. dönem İstanbul Milletvekilliği görevinde bulunmuştur. 8 Temmuz 2018 tarihinde TBMM İYİ Parti Grup Başkanı seçilmiştir.

Ayrıca yazar olan Ahat Andican kitapları

  • “Değişim Sürecinde Türk Dünyası” .
  • “Cedidizm’den Bağımsızlığa Hariçte Türkistan Mücadelesi”
  • “Emir Timur-Tarih, Siyaset, Miras”
  • “Osmanlı’dan Günümüze Türkiye ve Orta Asya”

Ahat Andican: Twitter 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu