Kimdir

Prof. Dr. Edibe Sözen Kimdir, Nerelidir? Edibe Sözen Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Edibe Sözen Kimdir, Nerelidir?. Resmi Gazetede yayımlanan ilana göre Maltepe Üniversitesi Rektörü olarak atanan Edibe Sözen merak ediliyor. Maltepe Üniversitesi yeni Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen alevi mi? araştırılmaya başlandı. Bizde Edibe Sözen Hayatı ve Biyografisini derledik. İşte tüm merak edilenler…

Prof. Dr. Edibe Sözen Kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’ de yayımlanan kararla Maltepe Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Edibe Sözen merak edilenler arasında. 1 Ocak 1961’de Sivas’ta doğan Sözen’in 
Baba adı Doğan, anne adı Nevzade’dir. Marmara Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, Post doktorasını ABD Wisconsin Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Öğretim üyesi oldu.

Wisconsin Üniversitesi’ne misafir öğretim üyesi olarak davet edildi. 1994’te uygulamalı sosyoloji doçenti, 2000’de iletişim profesörü oldu. Almanya, Avusturya ve Hollanda’da çalışmalar yaptı. Utah Üniversitesi’ne davet edildi. Almanya, Ludwigshafen’de Bilim Araştırma Ödülüne layık görüldü. Utah, Arizona, Chicago ve Köln Üniversitelerinde çalışmalar gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü.

AA Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık yaptı. Basın İlan Kurumu Tarafsızlık Grubu ve ILAD Üyesidir. Yurtiçi ve dışında 50’nin üzerinde makale ve tebliğin yanı sıra 3’ü ortak, 4’ü telif toplam 7 eseri yayınlandı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Sözen, bekârdır. Özellikle insan hakları ve sivil toplum kavramları ile bu kavramların iletişimle ilişkisi alanlarında çalışmalar yürüttü.

Kültürlerarası iletişim, uluslararası iletişim ve kimliklerin inşası alanında çalışmaktadır. Bir dönem Zaman Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yaptı. 2006 sonunda medya ve tanıtımdan sorumlu AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevine atandı. 2007 genel seçimlerinde AK Parti’den XXIII. Dönem İstanbul milletvekili seçildi ancak 2011 genel seçimlerinde listede yer almamıştır.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak Yeni Medya-Sosyoloji dersi vermektedir 2014 Türkiye yerel seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Maltepe Belediye Başkan adayı olmuştur ancak 10 puana yakın bir farkla CHP adayı Ali Kılıç’a kaybetmiştir.

👉 Mahir Ünal Kimdir, Kaç Yaşında? 


Edibe Sözen Hayatı ve Biyografisi

1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1984 yılında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1989 yılında yine aynı bölümde “toplumsal yapı, değişme ve toplumsal kimlik” başlıklı teziyle, doktor unvanını aldı.

1991-1993 arasında Wisconsin Üniversitesi Communications Arts (İletişim Sanatları) bölümünde “honorary fellow” statüsüyle “sosyal temsiller teorisi” ve “insan iletişimi” konularında çalıştı. 1994 da uygulamalı sosyoloji doçenti oldu. 1995’ten beri İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde olan Sözen, halen profesör olarak öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Özellikle insan hakları ve sivil toplum kavramları ile bu kavramların iletişimle ilişkisi alanlarında araştırmalarını yürütmektedir. Bir dönem Zaman Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yaptı.

AK Parti’nin 11 Kasım 2006 tarihinde yapılan 2. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK üyeleri seçildi. AK Parti MKYK toplantısında Tanıtım ve medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Amasya Milletvekili Akif Gülle’nin yerine AA Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen getirildi. Sözen, AA Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etme kararı aldı.  22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

Twitter 👉 Edibe Sözen

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu