Kimdir

Prof. Dr. Halis Aydemir Kimdir, Nerelidir? Halis Aydemir Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Halis Aydemir Kimdir, Nerelidir?. Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir 1974 Erzurum doğumludur. 2004 senesinde doktorasını alan Aydemir, Dumlupınar Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesinin Dekanlığı ve Rektör yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Peki Prof. Dr. Halis Aydemir Kaç Yaşında? Halis Aydemir Hayatı ve Biyografisine dair tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz. 

Prof. Dr. Halis Aydemir Kimdir, Nerelidir?

Prof. Dr. Halis Aydemir 1974 yılında Erzurum’da doğdu. 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1998 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Hadis dalında yüksek lisansını, 2004 senesinde doktorasını verdi. 2008 yılında Doçent olan Aydemir, 2014 yılında Dumlupınar Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalına profesör olarak atandı.

2015-2020 yılları arasında DPÜ İslami İlimler Fakültesinin Dekanlığını yürüttü. Bu süre zarfında Rektör Yardımcılığı görevini de ifa etti. 5 Ekim 2020 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği görevine başladı.
İlmi çalışmalarını; olasılık merkezli rivâyet sistemi analizleri, şarkiyatçılık, Kur’ân-ı Kerim araştırmaları ve tahkik konularında sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Aydemir, Hafız olup, Arapça ve İngilizce bilmektedir.


Halis Aydemir Hayatı ve Biyografisi

Halis Aydemir 1974 yılında Erzurum’da doğdu. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte önce Almanya sonra Arabistan’a gitti. Öğrenimine Cidde’de Medresetü’n-Nu‘mân İbn Beşîr İlkokulunda başladı. İlk dört sınıfı bu okulda okuduktan sonra beşinci sınıfı Medine’de bulunan Medresetü’l-İmâm eş-Şâfi‘î İlkokulunda tamamladı. Ardından 1985 yılında Türkiye’de Erzurum İmam Hatip Lisesinin orta kısmına kaydoldu. 1986 yılında Kur’ân-ı Kerim hafızı oldu. 1988 yılında ortaokuldan mezun oldu ve aynı yıl Erzurum Lisesine başladı. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesini kazandı. 1995 yılında bu fakültenin elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Bursa Uludağ Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde Hadis dalında yüksek lisans yapmaya başladı.

1998 yılında, Gelişen Teknoloji ve Allâh Resûlü’nün Verdiği İpuçları, teziyle yüksek lisansını; es- Sehâvî’nin (902/1496) el-Kavlü’l-Bedî’ fi’s-Salâti Ale’l-Habîbi’ş-Şefî’ adlı eserinin edisyon kritiği, teziyle de 2004 senesinde doktorasını verdi. Ardından, Rivayetlerin Olasılığı Teorisi Işığında Nâfi‘ Mevla İbn Ömer adlı çalışmasıyla 2008 yılında Doçent oldu. 2002-2012 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Prof. Dr. Mehmet Ali SÖNMEZ ile birlikte İbn Hibbân’ın et-Tekasîm ve’l-Enva adlı eserinin 18 cilt halinde tahkikini gerçekleştirdi. 2014 yılında Dumlupınar Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalına Profesör olarak atandı. İngilizce ve Arapça bilen Aydemir, çalışmalarını, olasılık merkezli rivâyet sistemi analizleri, şarkiyatçılık, Kur’ân-ı Kerim araştırmaları ve tahkik konularında sürdürmektedir.

  • Elektrik Mühendisi (İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ, Elektrik Elektronik Fakültesi)
  • İlahiyatçı & Hafız (Bursa Uludağ Üniversitesi, Yüksek Lisans, Doktora, Doçentlik)
  • 20 yıl Bursa’da Özel Sektör Deneyimi (Kalite Alanında ve Elektrik Elektronik Mühendislik Alanında)
  • Kamuda 4 yıl Rektör Yardımcılığı Deneyimi
  • Kamuda 4 yıl Dekanlık Deneyimi
  • Takım Başkanı & Bağımsız Değerlendirici (Yükseköğretim Kalite Kurulu YÖKAK)
  • İlahiyat Akreditasyon Ajansı (İAA) Yönetim Kurulu Başkanı
  • Yurtdışı Eğitim (5 Yıl) (İlkokul Suudi Arabistan)
  • Yurtdışı Deneyim (Almanya, Arabistan, Brezilya, Arjantin, Özbekistan, Malezya…)
  • İleri Düzeyde Arapça & İngilizce

Halis Aydemir: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu