Kimdir

Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay Kimdir, Nerelidir? Osman Cevdet Akçay Hayatı ve Biyografisi

Ekranlarda sık sık tartışma programlarında görmeye alışık olduğumuz Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay Kimdir? merak edilmekte. Gündeme dair yorumları ile karşımıza çıkan Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay ne dedi? Ekonomi Profesörü olan Osman Cevdet Akçay hoca hangi bankalarla çalıştı? Gelin birlikte Osman Cevdet Akçay Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay Kimdir?

Sosyal medyayı pek fazla sevmeyen Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay 1961 Trabzon doğumludur. Kendini ‘Trabzonlu’ olarak tanımlayan Cevdet Akçay’ın çocukluğu Trabzon’da geçmiştir. Öğrencileri ise  Cevdet Akçay’ı motosikletli ‘profesör’ olarak niteliyor. Ailesinin İstanbul’a gelme sebebi ise onun zekasıymış. İstanbul’a 10 yaşında gelen Akçay, orta ve lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamladı.

Boğaziçi Üniversitesi ekonomi mezunu olan Akçay, New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini almıştır. Osman Cevdet Akçay Koç Finansal hizmetler ve Yapi Kredi de başekonomist olarak 1 Mayıs 2018 tarihine kadar Ekonomik Araştırmalar bölümünün başında bulundu. Araştırma ve yayın alanları döviz kuru belirlenme ve borç dinamikleri, dezenflasyon olup bu konulardaki çalışmaları ağırlıklı olarak Türkiye özeline yöneliktir. Şuanda yurt içi ve yurt dışı yatırımcılara ekonomi üzerinde yol göstermektedir.

👉 Vedat Bilgin Kimdir, Nerelidir? Vedat Bilgin Hayatı ve Biyografisi


Osman Cevdet Akçay Hayatı ve Biyografisi

2009 yılına kadar Koç Üniversitesi’nde ders veren Osman Cevdet Akçay, Koç Finansal hizmetler ve Yapı Kredi de baş ekonomist oldu. Osman Cevdet Akçay kendini şu şekilde ifade ediyor.Boğaziçi Üniversitesi ekonomi mezunu olan Cevdet Akçay, New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini aldı. O dönem evli olduğu eşinin ABD’de kalmak istememesi üzerine Türkiye’ye döndüğünü söyleyen Cevdet Akçay, Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomik sebeplerle ayrılmış. Cevdet Akçay, Koç’a geçişini şöyle anlatmış:

2001 yılında Koç Üniversitesi’ne geçtim. Açık açık söyliyeyim, Boğaziçi üniversitesi güzeldi hoştu iyiydi ama 2 çocukla geçim sıkıntısı çok ciddiydi. Açlıktan nefes kokma durumu olabilir. Koç’un teklifi de o zamana göre muazzamdı. Ben refaha birazcık adım attım Boğaziçini öyle bıraktım.”

2009 yılına kadar Koç Üniversitesi’nde ders veren Osman Cevdet Akçay, Koç Finansal hizmetler ve Yapı Kredi de baş ekonomist oldu. Cevdet Akçay sonraki süreçte akademisyenliği bırakma sebebini şöyle anlatıyor:
-Ben bankada baş ekonomist olunca mecburen akademisyenliği bırakmak zorunda kaldım. Çünkü para kazanmayı seçtim. Evim arabamı alayım çocuklarımı okutayım istedim. diye kendini anlatmakta…

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu