Kimdir

Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Kimdir? Şebnem Köser Akçapar Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Kimdir?. Sosyolog Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar katıldığı TV programların da yaptığı göç ve göç gündemine yaptığı yorumlarla izleyenler tarafından merak edilen isimlerden oluyor. Anabilim dalı, Genel Sosyoloji ve Metodoloji olan Şebnem Köser Akçapar, Göç Sosyolojisi ve Aile Sosyolojisi alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan bir akademisyen. İşte Akademisyen, Sosyolog Şebnem Köser Akçapar Hayatı ve Biyografisi.

Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Kimdir?

Prof. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, Kasım 2018’de Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin Sosyoloji kadrosuna katılmıştır. ASBÜ’ye gelmeden önce, Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktaydı. Aynı zamanda, Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezinde yönetim kurulu üyesi ve Asya Çalışmaları Merkezinin de kurucu müdürü olarak görev yapmıştır. Halen Sussex Üniversitesi Asya Merkezi’nde uzman olarak yer almaktadır. Akademisyen olmadan önce, kariyerine yurtdışında göçmenlerin kurduğu sivil toplum örgütlerinde sosyal hizmetli ve proje yürütücüsü olarak devam etmekteydi.

Belçika’da zorunlu göç üzerine tamamladığı doktorasının ardından ABD’ye taşınmış ve Georgetown Üniversitesi’nde Uluslararası Göç Merkezinde doktora sonrası programını tamamlamış ve daha sonra yine aynı kurumda yüksek lisans düzeyinde Avrupa ve ABD karşılaştırmalı göç politikaları, entegrasyon sorunları ve Müslüman göçmenler konulu dersler vermiştir. Aynı üniversitenin Doğu Akdeniz Araştırmaları Merkezi’ne öğretim üyesi ve bilahare Müdür olarak atanmıştır. 


Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Şebnem Köşer Akçapar 2013-2015 yılları arasında Hindistan’da Jamia Millia Üniversitesi ile Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nde ziyaretçi akademisyen olarak araştırmalar yürütmüş ve Güney Asya Üniversitesi’nde Diaspora ve Ulusötesi Topluluklar, Sosyal Tabakalaşma konularında yüksek lisans düzeyinde dersler vermiştir. Araştırma konuları arasında zorunlu göç, kadın göçmenler, evlilik yoluyla göç, emek göçü, vasıflı göç, diyaspora gibi göç alanında farklı konular sıralanabilir.

Halen yürütücülüğünü yaptığı projeler ise, Asya’dan gelen göçmen girişimciler ve sosyo-ekonomik entegrasyon süreçleri; Hindistan ve Bangladeş’te Arakan mülteciler; Türkiye, Ürdün ve Lübnan’da yaşayan Suriyeli mülteciler ve sosyal uyum politikaları; AB ülkeleri ve Türkiye’de üniversite kampüslerinde gençler arasında ayrımcılık ve sosyal dışlanmayı önleme konusunda toplumsal ve yerel model üretimi.


Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu