Kimdir

Salih Uzun Kimdir, Nerelidir? Salih Uzun Hayatı ve Biyografisi

Salih Uzun Kimdir, Nerelidir? Salih Uzun Kaç Yaşında? Salih Uzun Ne İş Yapıyor? Anavatan Partisi’nin (ANAP) son genel başkanı ve Demokrat Parti’nin (DP) eski genel başkanvekili olan Mehmet Salih Uzun Türk siyaset bilimci, gazeteci ve politikacıdır. İşte Salih Uzun Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Salih Uzun Kimdir, Nerelidir?

Siyasetçi ve gazeteci Salih Uzun 1970 Gölcük, Kocaeli doğumludur ve 2024 yılı itibariyle 54 yaşındadır. 2009 yılında kapanan Anavatan Partisi’nin (ANAP) son genel başkanı ve Demokrat Parti’nin (DP) eski genel başkanvekilidir. .

Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Uzun, Yüksek lisans . eğitimini Gazi Üniversitesi Siyaset bilimi alanında yapmıştır. Doktorasını ise; Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda “Siyasi partiler ve seçim hukuku kısıtları içerisinde Türkiye’de seçim ittifakları ve alternatif ittifak modelleri” başlıklı teziyle tamamlamıştır.


Salih Uzun Hayatı ve Biyografisi

Salih Uzun, 1993 – 1997 yılları arasında Anavatan Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, 2000-2002 yılları arasında Çankaya İlçe Başkanlığı, 2005-2008 yılları arasında Genel Başkan Yardımcılığı, 2008-2009 yıllarında ise Anavatan Partisi Genel Başkanlığı yapmıştır. .

31 Ekim 2009 tarihinde yapılan; Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin Demokrat Parti çatısı altında birleştiği bütünleşme kongresi sonrasında Demokrat Parti Genel Başkanvekili olmuştur. Demokrat Parti 8. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne delege olarak katılsa da kongrenin ardından görev almamıştır.

1993 – 1997 yılları arasında da özel bir televizyon kanalında diplomasi muhabirliği, program yapımcılığı ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu. .

1997-2000 yılları arasında ise Anadolu Ajansı yönetim kurulu üyeliği ve Anadolu Radyo ve Görüntü Hizmetleri (ARG) Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. .

2022 yılında Türk Demokrasi Vakfı Başkanı olmuştur.

2023 Genel Seçimleri’nde CHP listelerine Demokrat Parti kontenjanından girerek İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı olmuş ve İzmir milletvekili seçilmiştir.

Salih Uzun: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu