Kimdir

Sanatçı Suavi Kimdir, Nerelidir? Suavi Kaç Yaşında Baba Oldu?

Sanatçı Suavi Kimdir, Nerelidir? Suavi Kaç Yaşında Baba Oldu?. Ses sanatçısı ve söz yazarı olan Suavi Eski Baro başkanı Metin Feyzioğlu ile  “Tükenme” şarkısının telif hakkı konusunda Twitter’ da yaptığı atışma sonrasında son günlerde sosyal medyada çok fazla aratılan isimlerden oldu. En çok merak edilen sorulardan biri de Suavi Nereli, Alevi Mi? bunun dışında merak edilen sorulardan olan Suavi’nin kızı Kim? Suavi’nin Gençliği… tüm bunların cevapları ve Suavi Hakkında merak edilen her şeyi makalemizde bulabilirsiniz…

Sanatçı Suavi Kimdir, Nerelidir?

Herkesin aklında sakalıyla özdeşleşen şarkıcı olarak yer eden Suavi, memur bir baba ile ev hanımı bir annenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Suavi’ nin çocukluğu Kırıkkale’de geçti. Asıl adı Mehmet Suavi Saygan olan Suavi, 1950’de Kırıkkale’de doğmuştur.  Başak burcu olan söz yazarı ve şarkıcı Kırıkkale’de kurduğu Meçhuller Grubunu ile aktif müzik hayatına başladığı bilinmekte.

Uzun yıllar orkestralarda bateri ve gitar çalıp, solistlik yapan Suavi, Beyaz Güvercin İstanbul Yarışması’nda İki Gözüm İki Çeşme şarkısıyla ikinci oldu. 1994 yılında da TRT’de Altın Anten yarışmasında “Yalıçapkını” isimli eseriyle birinci olup Kazakistan Almaata’ da 24 ülkenin katıldığı Asya’nın Sesi (Voice Of Asia) yarışmasında Türkiye’yi temsil etti.

Yarışmada jüri tarafından beş yıldır kimsenin layık görülmediği ve birincinin de üstünde kabul edilebilecek “Grand Prix” ödülünü kazandı.997 yılında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda De Lan şarkısıyla profesyonel kategoride en iyi besteci ve en iyi profesyonel yorumcu seçilen Suavi gönüllerde taht kurdu.

Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi önemli isimlerin şiirlerini besteledi. Sigara kullanmayan sanatçı dağcılık ve dalgıçlık yapmaktadır. Profesyonel bir balıkadam olan Suavi, 12 yıldır kendi grubu ile çalıp, toplamda 35 yıldır müzik ile uğraşıyor.

Aktif müzik yaşamının yanı sıra MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak ve MÜYORBİR’de (Müzik Yorumcuları M. Birliği) Yönetim Kurulu üyeliği düzeyinde yıllarca fikri haklar alanında da çalışmalar yürütmüştür.

Emekten, barıştan ve estetikten yana mücadelesini; İnsan hakları potası içinde bir aktivist olarak yıllardır sürdürüyor. Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde Yakaköy’ de yaşamaktadır.


Suavi Kiminle Evli, Çocuğu Var Mı?

Suavi, ilk evliliğini Mevhibe hanım ile yaptı. Boşandılar. Bu evliliğinden Andaç adında bir oğlu vardır. 1986 yılında Mahmure Güler ile evlendi. 4 Haziran 1999 tarihinde boşandı. Bu evliliğinden çocukları olmadı. Suavi, 1999 yılında Gönül (Yılman) Saygan ile evlendi. “Suada” (d.1 Ağustos 2012) adında çocuğu oldu. Suavi, 29 Ekim 2016’da İzmir’deki bir etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında söylediği sözler için açılan mahkemeye verildi. 18 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan dava karara bağlandı.

İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Mahkeme heyeti Suvai’ ye 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti. Mahkeme daha sonra Suavi’nin ‘hal ve tavırlarını göz önünde bulundurarak’ verilen cezayı 11 ay 20 güne düşürdüğünü açıkladı. Mahkeme bu cezayı da 14.000 lira para cezasına çevirdi. Mahkeme cezada da taksitlendirmeye gitmedi.


Suavi Albümleri

1992 – Deli Gönlüm
1995 – Yıllar Sonra (Aydın mısın?)
1996 – Yalıçapkını
1999 – Tükenme
2002 – Çığlık Çığlığa
2011 – Gül’le Diken Arasında
2015 – Drama Köprüsü


Twitter: Suavi_suavi

Instagram: suavi_suavi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu