Kimdir

Serap Yazıcı Kimdir, Nerelidir? Serap Yazıcı Hayatı ve Biyografisi

Son günlerde en çok merak edilen isimlerden olan Serap Yazıcı Kimdir? Kariyerini Anayasa Hukuk alanında tamamlayan Prof. Dr. Serap Yazıcı Neden Gözlük Takıyor? araştırılmakta. Türk Anayasa Hukuku profesörü olan Serap Yazıcı Kaç Yaşında? Gelin birlikte Serap Yazıcı Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Serap Yazıcı Kimdir?

Akademik alanda uzmanlaşmış olan Serap Yazıcı 962 yılında Ankara’da doğmuştur. Türk Anayasa Hukuku profesörü olan Yazıcı, On üç yaşında, annesinin hayatını kaybettiği ailesiyle birlikte geçirdiği trafik kazasında, görme yetisini kaybetti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü ve 1984 yılında lisans derecesi ile mezun oldu.

1991-1992 tarihleri arasında, İngiliz Hükümetinden kazandığı bursla, Bristol Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde “Otoriter Sistemlerden Demokrasiye Geçiş” konulu bir programa katıldı ve doktora tezi üzerine çalışmalarda bulundu. 1995 yılında yüksek lisansını tamamlayan Yazıcı, Hukuk Doktoru unvanını aldı. 2009’da, “Demokratikleşme Sürecinde Türkiye” ve “Yeni Bir Anayasa Hazırlığı ve Türkiye: Seçkincilikten Toplum Sözleşmesine” başlıklı çalışmalarıyla profesörlüğe atandı


Serap Yazıcı Hayatı ve Biyografisi

Yazıcı, 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 2012 yılına kadar Anayasa hukuku profesörü olarak görev aldı. Kapatılana değin İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen Gelecek Partisi 1. Olağan Kongresi’nde Gelecek Partisi’ne katıldı. Yazıcı daha sonra açıklanan başkanlık kurulunda İnsan Hakları Başkanı olarak görev aldı.

Serap Yazıcı tarafından yazılan son kitap “Yeni Bir Anayasa Hazırlığı ve Türkiye”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Twitter 👉 Serap Yazıcı

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Ömer Bulut Kimdir, Kaç Yaşında? Ömer Bulut Hayatı ve Biyografisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu