Kimdir

Sinan Ülgen Kimdir, Nerelidir? Sinan Ülgen Hayatı ve Biyografisi

Gündeme dair yorumları ve tespitleriyle dikkatleri üzerine çeken Sinan Ülgen kimdir, nerelidir? Sinan Ülgen hayatı ve biyografisine dair tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sinan Ülgen Kimdir, Nerelidir?. Son günlerde katıldığı TV programlarında Türkiye gündemine dair yaptığı açıklamalar ve tespitlerle dikkatleri üzerine çeken Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) yönetim kurulu başkanı Sinan Ülgen merak edilen isimlerden oldu. Peki EDAM başkanı Sinan Ülgen Kaç Yaşında? İşte Sinan Ülgen Hayatı ve Biyografisi

Sinan Ülgen Kimdir, Nerelidir?

Sinan Ülgen 1987 senesinde Virginia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve ekonomi alanlarında çift ana dalla mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimine Belçika’nın Brugge kentinde bulunan Avrupa Koleji’nde devam etmiş ve 1990 senesinde Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kariyer diplomatlığına başlamıştır.

1992’de Brüksel’de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciği’na atanmış ve Türkiye-AB gümrük birliği anlaşması müzakerelerini yürüten ekibin bir mensubu olmuştur.Ülgen İstanbul Ekonomi Danışmanlık’ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Firma uluslararası şirketlerin piyasaya giriş stratejileri, Türkiye’yle alakalı siyasi ve ekonomik riskler ve mevzuat meseleleri üzerine odaklanmaktadır.

Ülgen aynı zamanda İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) direktörüdür ve Brüksel’deki Carnegie Europe’ta misafir araştırmacıdır. Araştırmaları ve görüş yazıları, Carnegie Endowment of International Peace, Center for European Policy Studies, Center for European Reform, Atlantic Council, German Marshall Fund, Brookings ve World Economic Forum’un yanı sıra, Le Figaro, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Project Syndicate ve Uluslararası New York Times gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri üzerine Kemal Derviş ile kaleme aldıkları bir kitabın ortak yazarıdır ve uluslararası basında Türkiye’ye dair gelişmeler konusunda görüşlerine sıkça yer verilmektedir.

Ülgen Roma’daki NATO Savunma Koleji’nin akademik danışma kurulunda görev almıştır. World Economic Forum’un Avrupa Konseyi’nin bir mensubu olmuştur. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in oluşturduğu bir uluslararası politika uzmanları oluşumunun parçası olmuştur.

Ülgen, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Ülgen aynı zamanda “Turkish Policy Quarterly“ dergisinin dış politika editörü, Ekonomi ve Dış Politika Forumu’nun Koordinasyon Kurulu Üyesidir.

Demokrat Parti’de Hüsamettin Cindoruk Başkanlığında Basın – Propaganda ve Yurtdışı İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak yer almıştır.

Eserleri:
AB ile Müzakerelerin El Kitabı
Ne Bekliyoruz, Ne Olacak?


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu