Blog

Sınav Stresini Yenmek İçin En İyi Kısa Öyküler ve Romanlardan 6’sı

Ah, sınav stresi. Şu anda üniversitedeyseniz, muhtemelen aptaldan kurtulmak için genellikle kütüphanede revize edilmiş, stresli bir şekilde sıkışık programlar ve bol miktarda kafein içeren çok stresli bir zaman geçirdiniz. ‘saatler’. Peki, gözden geçirme ve sınavlar arasındaki kısa, dinlendirici anlar için sizi başka bir dünyaya taşımak için iyi bir kaçan okuyucunun okuduğundan daha iyi ne olabilir? Bu harika sınav öyküsü için bazı öneriler – kurgudan biyografiye kadar bu zorlu sınav dönemine, yeşil bir çayırdaki en hafif esinti gibi hafifçe sürüklenin…

1. Oscar Wilde’dan Olağanüstü Roket

Eğer klasik bir edebiyat hayranıysanız ve kurgu en sevdiğiniz kitap türü olacaksa, o zaman bu sizin içindir. İlk olarak 1888 yılında , 19. yüzyılın sonlarında Londra’nın en ünlü oyun yazarlarından biri olan Oscar Wilde, The Roket Roketi The Happy Prince ve Diğer Masallar başlıklı beş masal koleksiyonunun bir parçası olan klasik edebiyattan kısa ama fantastik bir hikaye. Geçmiş dönemden kalma büyülü bir krallıkta geçen minyatür hikaye, zengin bir prens ve Finlandiya’dan altı ren geyiği tarafından sürülen bir kızakta sürülen Rus bir prensenin güçlü aşk hikayesi etrafında toplandı. İlk buluşmalarından ve bir yıl önce ilk görüşte sevgilerinden sonra, kutlamaları sonuçlandırmak için havai fişek de dahil olmak üzere abartılı festival unsurlarını içerecek olan büyük bir düğün için planlar yapmaya başlarlar. Bununla birlikte, havai fişekler sihirli bir şekilde konuşabiliyor ve tanınmış Olağanüstü Roket’le tanışıyoruz .
Wilde öyküyü, dönemin sözde üst sınıf kibir ve ‘erkeksi kibir’ kavramının hiciv bir yorumu olarak yazdı ve bu dönemde yazılan birçok masal gibi, o zamanlar toplumun bilinçaltı ancak güçlü bir yansıması.


2. Michael Morpurgo tarafından Hereabout Tepesi’nden

Michael Morpurgo, hiç şüphesiz, en sevdiğim yazarlardan ve hikaye anlatıcılarımdan biriydi ve hikayeleriyle ilgili en iyi şey, hemen hemen her yaştan okuyucular arasında evrensel olmaları.
Hereabout Hill , sınav stresini hafifletmek ve ders çalışmadan kısa süreleri doldurmak için mükemmel bir okumadır . Büyüleyici kısa öyküler koleksiyonunda, büyük bir kolye yapmak için deniz kabuğu toplarken fırtınalı denizde başarılı olan küçük bir kızın gizemli bir hikayesinin tadını çıkaracaksınız; Eski Filistin’e zaman içinde geri dönen ve Nasıralı İsa ile olası bir arkadaşlık kuramayan Glastonbury’li genç bir gezginin zorlayıcı bir öyküsü; gizemli bir yangının yıktığı bir ev hakkında ürkütücü bir hayalet hikayesi; ve koleksiyon içerisinde, izole edilmiş kırsal yerler ve terk edilmiş bir Lübnan bahçesi dahil olmak üzere çeşitli kırsal alanlara dağılan bir hikaye koleksiyonu.


3. Roxane Gay’dan Zor Kadınlar

Roxane Gay, feminizm ile yazılmış yazıları ve derin, anlayışlı makaleleriyle tanınır, ancak kesinlikle kurgusal yazılarda da başarılıdır; içinde Zor Kadın zor veya kötü niyetli erkekleri adet ortak öğesi derinden zorlu yaşam travmaları bakan tüm, ama – o pek kısa, modern Amerika’da 20 ya kadar farklı kadınların hayatlarını vurgulamak hikayeleri derler. Bununla birlikte, bu hikayelerin odak noktası Eşcinsel’in, kadınların talihsiz durumlarından kaçmalarına yardımcı olacak benzersiz bir nitelik sergileyen, kadınların karakteristik güçlü yönlerini ve sorunlarını aşma yeteneklerini vurgulama girişimidir.
Eşcinsel’in bu koleksiyondaki öyküleri çok iyi yazılmış ve bu karakterleri yaratmaya yardımcı olmak için güçlü psikolojik algıyı kullanması, birçok kadın okuyucunun hissettiği gerçekliğe her ne kadar yer kaplasa da, her zaman yer olduğu için çok fazla borçlu esneklik, bağımsızlık ve bireysel bir kimlik duygusu için – bu son iki özellik özellikle geleneksel ataerkil toplumlarda yaşayan kadınlar tarafından bastırılır.


4. Taşınabilir Dorothy Parker

Bu, yapılandırılmış bir hikaye değil, bu nedenle, günün ruh haline veya kitaptaki ilk hangi kitabı seçmeli ve seçmeyi tercih edenler için mükemmel bir seçenek. Aslen 1944 yılında yayınlanan, Taşınabilir Dorothy Parker 20 birinden öykü, şiir, makale ve çeşitli harf ve değerlendirme topluluğudur thyüzyılın en popüler mizahçıları. Amerikalı yazar Marion Meade tarafından düzenlenen bu yeni revizyonda, herkes orijinal yazardan hoş bir alıntı ya da ayet bulabileceklerinden emin olabilirler – ve sizi gülünç hale getirip korkutucu sınav stresini azaltacağından emin olabilir. Dahası, çalışma, ırk ve uluslararası politika gibi daha derin konularda çalışmalarının daha gerçek ve daha tam bir yansıması oluşturmak için yeni bir malzeme çeşitliliği eklenmiştir. sen bu tür şeylerin içine girdin!


5. Ken Liu’nun Menageri ve Diğer Öyküleri

Kitap türlerine gelince tercihiniz ne olursa olsun, zaman zaman kendinizi biraz melankoli arzulayarak bulabilirsiniz (en iyi şekilde). Ken Liu’nun The Paper Menagerie ve Diğer Öykülerinde , ödüllü bilim kurgu ve fantazi öykülerinin bir koleksiyonu yer alıyor ve Paper Menagerie , antolojide en sevilen hikaye olarak ünvanını kazanıyor.
Çin annesiyle birlikte ABD’ye göç eden Jack adlı iki ırkçı bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Yeni çevrelerine uyum sağlama konusundaki ortak çabaları sırasında, Jack’in annesi onun için bir origami menageri yaratır ve kelimenin tam anlamıyla, onlara etkileşime girip Jack’le oynamaya başladılar. Ne yazık ki, Jack okulda ırkçı zorbalığa maruz kalmaya başlar, bu da onu mentoristen kurtulmaya zorlar ve kendisini annesinden uzaklaştırır, ilişkilerinin giderek daha gergin ve zor olduğu bir noktaya kadar. Bir süre geçtikten sonra annesi trajik bir şekilde vefat etti ve kısa süre sonra kendi sessiz ama acı veren mücadelelerini açığa çıkaracak mektuplarını, yönetiminin yazdığı bir mektupta topladı. .


6. Biz Şatoda Her Zaman Şahane Yaşadık Shirley Jackson

Biraz tuhafsanız ve benim gibi bir şeyseniz, gevşemenize ve yaratıcı meyve sularının akmasını sağlamanıza yardımcı olacak iyi bir hayalet hikayesi garanti edilir – şaka yapmıyorum.
Kalede Her Zaman Yaşadık Kısa ve korku filmi, gizemli yazar Shirley Jackson tarafından yazılan ve ilk kez 1962’de yayınlanan kısa bir romandır. Yazar, 1965’teki ölümünden sadece üç yıl önce tamamlanıp bırakılan son eserdir.
Bu hikayedeki kahramanı da ilk kişi anlatıcı; 18 yaşında, Mary Katherine Blackwood adında (hikayede ‘Merricat’ adı verilen) kız kardeşi Constance ve ABD’deki Vermont’taki bir mülkteki amcalarını paylaşan bir evi paylaşan bir kız. Roman, altı yıl önce Merricat ve kalan iki aile üyesinin, hem ailesini, hem de küçük kardeşini hem de teyzeyi öldüren talihsiz bir trajediyle karşı karşıya olduğu bir dizi olaya odaklanıyor. Konstanz’ın kanıtlanmamış katil olduğuna inanan köy halkı aileye karşı düşmanca davranıyor ve onları daha fazla tecrite itiyor. Ancak Blackwood kardeşlerin kuzenleri Charles kuzeye uğradıklarında, onları ziyaret etmek için aniden yeniden canlanırsa, Merricat sıkıntılı varlığı yüzünden giderek tehdit altında kalır ve bir dizi kötü niyetli olayı ortaya çıkarmaya ve gerçek olanı tetiklemeye başlar.nihayet temiz gelmek için katil kim olabilir?

Sınav stresinin üstesinden gelmek için kitap önerileriniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu