Blog

Sosyoloji Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Sosyoloji Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?. Sosyoloji , toplumun çalışma şeklini anlamamıza yardımcı olan bir sosyal bilimdir . Olanlar çalışma sosyolojisi anlamak ve sosyolojik konularda analiz ve belki böyle sınıf, cinsiyet, ırk ve yoksulluk gibi faktörlere ilişkin sosyal eşitsizlikleri ele alarak, potansiyel çözümler ve iyileştirmeler tasarlanmasında usta olacaksınız.

Sosyoloji Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Sosyologlar sadece kendi toplumlarını incelemiyorlar; toplumların kendilerini nasıl geliştirdikleri ve örgütledikleri hakkında fikir edinerek hem geçmiş hem de günümüz insan toplumunun geniş alanlarına bakarlar. Sosyoloji derecesi kapsamındaki konular ilgi alanlarınıza bağlı olarak inanılmaz derecede geniş olabilir. Sosyoloji teorisi çerçevesinde, sosyoloji okuyanlar, sevgi, dini inanç, kimlik, ahlak, cinsiyet, ırk, aile, önyargı ve ayrımcılık, yoksulluk, savaş ve barış, eğitim, ekonomi ve birey ile devlet arasındaki çeşitli ilişkiler. Bu bilgi daha sonra politikadan sosyal refaha kadar birçok sektörde kullanılabilir.


Toplumdaki Sosyoloji Kariyerleri ve Gençlik Çalışmaları

Toplum ve gençlik gelişimi, sosyoloji kariyerlerinin sürdürülmesi için ortak ancak inanılmaz derecede önemli alanlardır. Buradaki odak, hem yerel hem de ulusal ölçekte, genç ve savunmasız insanlar arasında daha geniş topluluklar arasında sosyal refah ile yatıyor. Genelde bu roller, özellikle sosyal bakım, eğitim, toplum katılımı, yoksulluk, rehabilitasyon ve sağlık konularında sosyal politika ile yakın ilişki içindedir. Sosyolojiyi incelemek, yasaların ve düzenlemelerin toplumu nasıl etkilediğinin farkındalığı ve kişiler arası güçlü beceriler dahil olmak üzere toplum gelişiminde çalışmak için gereken geniş bilginin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Topluluk ve gençlik çalışmalarındaki ortak roller şunlardır: topluluk görevlisi, sosyal hizmet uzmanı, bakıcı, gençlik görevlisi, eşitlik ve çeşitlilik görevlisi ve spor geliştirme görevlisi.


Danışmanlık ve Terapi Alanında Sosyoloji Kariyeri

Toplumunuzda daha samimi bir kapasitede çalışmak istiyorsanız, sosyoloji okumak, danışmanlık ve terapi kariyerlerine bir yol sağlayabilir. Bir psikoloji derecesi ikenprofesyonel psikoloji kariyerlerine, danışmanlarına ve terapistlerine sayısız kökenden gelebilecek daha tipik bir yoldur. Gereken temel özellikler, kişilerarası güçlü iletişim, eleştirel düşünme becerileridir. ve yargılamadan empati kurabilme yeteneği. Psikolojik danışma ve terapi rolleri, çeşitli insanlarla (bireyler, çiftler ve / veya gruplar) bir dizi problemin üstesinden gelmelerine ve onlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak anlamına gelir. İnsanların danışmanlık ve terapi istediği konular alkol ve madde bağımlılığı, ilişki / aile sorunları, depresyon, bağımlılık, yeme bozuklukları ve diğer psiko-sosyal sorunları içerebilir. Bu sektörde daha da gelişmek için profesyonel bir yeterliliğe ihtiyaç olabileceğini ve zihinsel sağlık alanında kariyer yapmak isteyen herkes için tıbbi bir yeterlilik göz önünde bulundurulmalıdır.


Sosyoloji Eğitiminde Kariyer

Yüksek öğrenimdeki kariyerlerde, lisansüstü yeterlilikler genellikle bir önkoşuldur – genellikle en az bir master derecesi ve genellikle doktora gerekir. Bu seviyede muhtemelen kendi uzmanlık alanınız içinde bir öğretim ve / veya araştırma kapasitesinde çalışıyor olacaksınız. İş rolleri öğretim görevlisi, öğretmen ve araştırmacı; Akademi’de çalışanların birçoğu bu işlevlerin birçoğunu birleştirirken, dergilerde yayınlanmak üzere yazılar yazmaya odaklanmaktadır.


Kamu Hizmetlerinde Sosyoloji Kariyeri

Kamu hizmetlerinde kariyer, genellikle toplum gelişim rollerinde ele alınanlarla benzer konulara odaklanmaktadır. Sosyoloji mezunları için potansiyel kamu hizmetleri işleri, sosyal ve sosyal hizmetler, halk sağlığı hizmetleri, gönüllü sektör, ceza adaleti, denetimli serbestlik ve cezaevi hizmetleri, rehabilitasyon ve barınma hizmetleri konularındaki rolleri içerir. Kamu hizmeti sektöründeki toplumsal gelişmeleri izlemek için sosyal araştırmacılara da ihtiyaç vardır. Bu sektörde ihtiyaç duyulan beceriler rolüne bağlı olarak farklılık gösterir, ancak genellikle işverenler analitik ve eleştirel düşünme becerileri, kültürlerarası anlayış, karmaşık bilgileri toplama ve sunma yeteneği, sektördeki mevcut yasalar ve düzenlemeler konusunda farkındalık ve kişiler arası beceriler arar.


Sosyoloji Derecesine Sahip Diğer Kariyer Sektörde Kariyer

Sosyolojideki bir geçmişi iş dünyasında kariyer ile birleştirmek, çok çeşitli potansiyel kariyer yolları ve sektörler yaratmaktadır. İş kariyeri her sektöre yayılır ve pazarlama, istatistik, araştırma, halkla ilişkiler (PR), işe alım, insan kaynakları (İK) ve daha pek çok alanda rol alır. Sosyolojiyi inceleyenlerin iş dünyasında yapmak için gereken güçlü analitik becerilere sahip olmalarının yanı sıra, bağlantılar kurmak ve iş sorunlarına çözüm bulmak için gereken kritik düşünme becerilerine sahip olmaları muhtemeldir.


Pazarlamada Kariyer

İnsan toplumlarının ve davranışlarının karmaşıklığı hakkında iyi bir bilgi sahibi olmak, pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenler için son derece faydalıdır. Pazarlamacılar, toplumun farklı kesimlerine yönelik mesajları hedeflemeye, farklı demografiklerin ihtiyaçlarını belirlemeye ve buna göre hareket etmeye odaklanırlar. Toplum içindeki farklı alt bölümlerin nasıl sınıflandırılacağına ve analiz edileceğine dair bir anlayış, bu alanda etkili bir çalışma için mükemmel bir arka plan sağlayan bir sosyoloji derecesi sırasında kazanılan istatistiksel ve analitik beceriler ile pazarlama kampanyalarının oluşturulmasına ve hedeflenmesine yardımcı olacaktır.


Politika, Aktivizm ve Sadaka Sektöründe Kariyer

Bu üç kariyer yolunu bir arada gruplandırırken, sosyolojideki kariyerlerin çoğu zaman “kuruluş” içinde çok fazla bulunmasına rağmen, bunların çok fazla kurum karşıtı olabileceğine dikkat çekmeyi umuyorum. Karl Marx’ın bir zamanlar ünlü olarak söylediği gibi, “filozoflar yalnızca dünyayı yorumladı; Mesele onu değiştirmek. ”Sosyologların bilgisi toplumdaki statükoyu sorgulamak için, ırk, sınıf ve cinsiyet eşitliği gibi konularda önemlidir. Dereceniz süresince kazandığınız bilgi ve becerileri toplumu daha iyi hale getirmek istiyorsanız, yardım kuruluşları, yerel ve ulusal politikalar veya siyasi bir aktivist olarak kariyer düşünebilirsiniz.

Profesyonel politikadaki bazı giriş seviyesi rolleri için ilgili bir lisans üstü lisans derecesi isteyebilirsiniz. Ancak, karmaşık verileri araştırma ve analiz etme, mevcut olayların farkındalığı ve tartışma, sebep ve ikna etme becerilerinin yanı sıra sektöre olan tutkusunu gösterebilen lisans mezunları için birçok rol mevcuttur.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu