Öğrenci Gazetesi

Sözel Bölüm Meslekleri ve Maaşları 2021

Sözel Bölüm Meslekleri ve Maaşları 2021. Üniversitede doğru bölüm seçmek gelecekte rahat ve mutlu bir yaşam sürebilmeniz için ilk adımdır. Meslek seçiminde en belirleyici etken kişinin yetenekleridir. Lisede seçilen (EA-Sözel-Sayısal) bölümler kişinin hangi alanda daha yetenekli olduğunu belirlemek ve üniversitede o bölümleri tercih etmenize yönelik hazırlamaya çalışmaktır. Sevmediğiniz bölüm derslerinde başarılı olma şansınız yoktur işte lisede seçtiğiniz bölüm üniversitede derslerinde yakın olan bölümleri seçmenize yönelik hazırlamadır. Sözel bölüm meslekleri daha az sayısal veri ile uğraşmaktadır. Sözel bölüm seçtikten sonra ileride yaşayacağınız kararsızlıkların önüne geçmek için Sözel bölüm meslekleri ve maaşları detaylıca incelemeniz gerekmektedir. Bu makalemizde Sözel bölüm öğrencilerine kılavuz olması niteliğinde sözel ağırlıklı meslekleri ve 2021 yılında aldıkları maaşları listeledik.

Sözel Bölüm Meslekleri ve Maaşları 2021

Sözel Meslekleri ve Maaşları için aşağıdaki maaş listesi ile mesleklerin maaş aralıkları belirtilmiştir. Özel sektörde tavan maaşları daha yüksek olabilir. 2021 yılında piyasadaki ortalama veriler, enflasyon rakamları ve geçmiş sektör verileri baz alınmıştır.

 

[table “293” not found /]

 


Sözel bölümden mezun olanlar mesleklerini icra ederken farklı maaşları alacaktır. Ancak yeni mezun olan arkadaşlar taban maaş ile başlayacaktır iş hayatına. Sektöre göre değişmekle beraber bir kaç yıl içinde tecrübe kazandıkça, alınan maaş da artacaktır. Bir çok sektörde meslekler için başlangıçta taban maaş uygulaması vardır. Örnek olarak yeni mezun olan gazeteci ile 5 yıllık iş tecrübesi olan gazeteci maaşı arasında fark olacaktır. Bu farkı sağlayacak olan sizlersiniz. Ne kadar çok kendinizi geliştirir ve yeniliklere açık olursanız her zaman daha çok yüksek maaş ile en iyi işi bulabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu