Kimdir

Süreyya Ağaoğlu Kimdir, Nerelidir? Süreyya Ağaoğlu Hayatı ve Biyografisi

Süreyya Ağaoğlu Kimdir, Nerelidir?. Türkiye’nin İlk Kadın Avukatı olan Süreyya Ağaoğlu, Atatürk Anısı ile de bilinmekte. Süreyya Ağaoğlu Hikayesini merak edenler araştırmalara başladı. Azerbaycanlı olan Süreyya Ağaoğlu Babası kim? Süreyya Ağaoğlu Kitapları ile de sık sık gündeme geldi. Gelin birlikte Süreyya Ağaoğlu Hayatı ve Biyografisi öğrenelim…

Süreyya Ağaoğlu Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ve Türkiye tarihinde hukuk fakültelerinin ilk kız öğrencisi olan, 1924-25 döneminde mezun olarak Türkiye’nin ilk kadın avukatı olan Süreyya Ağaoğlu‘nun hikayesi Ankara’da başlar.

Azeri kökenli Türk hukukçu, Türkiye’nin İlk Kadın Avukatı, kadın hakları savunucusu, anı yazarı  (D. 1903, Şuşa / Azerbaycan – Ö. 29 Aralık 1989, İstanbul) Türkiye’nin ilk kadın avukatıdır. Aynı zamanda yazar da olan Ağaoğlu kadın hakları savunucularındandır. Ünlü düşünür ve siyasetçi Ahmet Ağaoğlu’nun kızı, yazar ve siyasetçi Samet Ağaoğlu’nun kızkardeşi, Mirza Hasan, Taze Hanım’ın torunlarıdır. İstanbul  Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Azerbaycan Türkü bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiş. Babasının devlet kademelerinde görev almasının etkisiyle dönemin şartlarında ülkemizi ve rejimi yakından takip etmekle kalmamış, hayatını şekillendirecek köklü kararlarda toplumu ilgilendirecek ve topluma katkı sağlayacak bir birey olmayı gözetmiştir. Hukukihaber.net farkıyla, ülkemizdeki ilk kadın Avukat olan Süreyya Ağaoğlu’nun 1952 İstanbul Barosu’nda 302 sıra no (Çalışan avukat sıralaması) 1379 Baro sicil numarası ile.

İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra ölümüne dek avukatlık mesleğini sürdürmüştür. Milletlerarası Kadın Hukukçular Komisyonu’nun iki yıl başkanlığını yapan Ağaoğlu, Hür Fikirleri Yayma Derneği ile Türk-Amerikan Üniversiteler Derneği’nin kurucusuydu. Süreyya Ağaoğlu’nun Londra’da Gördüklerim ve Bir Hayat Böyle Geçti adlı kitaplarıyla çeşitli hukuki makaleleri bulunuyor.

Bunlar dışında bir de Süreyya Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği adında bir özel çocuk bakım evi kurmuştur. 29 Aralık 1989’da İstanbul’da katıldığı “Kadın Hakları ve Çağdaşlaşma” konulu panelden ayrılırken düşmüş ve beyin kanaması geçirmiş ve daha sonra vefat etmiş, Feriköy Mezarlığında toprağa verilmiştir.

👉 İbrahim Çenet Kimdir, Nerelidir?


Süreyya Ağaoğlu Hayatı ve Biyografisi

Süreyya Ağaoğlu, 1903 senesinde Azerbaycan’a ait olan Şuşa kentinde doğmuştur. Babası Ahmet Ağaoğlu dönemin tanınmış siyasetçisi, düşünürü ve yazarıdır. Annesi ise Sitare Hanımdır. Toplamda beş kardeş olan Süreyya Ağaoğlu, ailenin en büyük çocuğudur. Kardeşleri; Tezer Taşkıran eğitimci ve milletvekili, Abdurrahman Ağaoğlu mühendis ve iş adamı, Samet Ağaoğlu hukukçu, siyasetçi ve edebiyatçı, Gültekin Ağaoğlu ise tıp doktorudur.

1910 senesinde ailece Türkiye’ye göç etmişlerdir. Babası Ahmet Ağaoğlu’nun görevi ve ideolojisi nedeniyle çocukluk ve gençlik dönemi Türk Ocağı’nda, Mustafa Kemal Paşa’nın dostları arasında geçmiştir.

1920 senesinde İstanbul Kız Lisesi’nden mezun olmuştur. 1921 senesinde ise hukuk alanında eğitim almak için Darülfünun’a başvurmuş ve bu sayede fakülte kapısının kız öğrencilere açılmasında rol almıştır. 1925 senesinde Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Sonrasında ise Ankara’da bulunan Şurayı Devlet Tanzimat Dairesi’nde çalışmaya başlamıştır. 1927 senesinde Ankara Barosuna kayıt olmuştur.

1928 yılında serbest avukatlık ruhsatını almış ve resmi olarak Türkiye’nin ilk kadın avukatı olmayı başarmıştır. Yaşamı boyunca avukat olarak görev yapmıştır. Meslek hayatı boyunca ülkemizi uluslararası platformda defalarca temsil etmiştir. Süreyya Ağaoğlu Fransızca ve İngilizce dillerine oldukça hakimdi. 1946 senesinde yapmış olduğu girişimler ile İstanbul Barosu’nun Beynelmilel Barolar Birliği’ne katılmasını sağlamıştır. 1960 yılına kadar Beynelmilel Barolar Birliği’nin tek kadın yönetim kurulu üyesi olmuştur.


Süreyya Ağaoğlu, Atatürk Anısı Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu