Blog

Tarih Bölüm Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Tarih Bölüm Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?. Her ne kadar bazen başımıza gelen bir sürü şey olarak görünse de, tarihin incelenmesi çağdaş toplumda sadece geçmişi hatırlamakla kalmayıp, aynı zamanda ondan öğrenerek geleceği de şekillendirmek açısından son derece önemlidir.

Tarih Bölüm Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Yapılan her şey “tarih” tir, yani tarihi sanayileşme, sömürgecilik, hastalık salgınları ve benzeri tarihlerin şekillendirdiği bugünün toplumu ile bizi her gün doğrudan etkiler. Tarih tüm kültürleri, devirleri, mevsimleri ve çevreleri kapsar ve dünyanın şu anda olduğu noktaya nasıl geldiğine ve gelecekte nasıl gelişmeye devam edeceğine dair bilgi ve içgörü için çağrılabilecek taşınmaz bir faktördür.

Peki, tarih derecesi ile ne yapabilirsiniz ? Bu sorunun geniş cevabı, toplumdaki tarihin her yerde bulunmadığını fark ettiğinizde sizi şaşırtmamalıdır. Tarih derecesini okuyanlar, günümüzün sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için geçmişin derslerini uygulamada uygulanmalı ve her türlü durum ve zorluklara ayarlanmış analitik bir zihni uygulama yeteneğine sahip olmalıdırlar. Bu problem çözme ve analitik beceriler, özellikle ticaret, politika ve akademi alanlarında mevcut toplumlara ve gelecekteki gelişmelere odaklanan herhangi bir endüstri ile ilgilidir.


Akademik Tarih Kariyeri

Birçok tarih derecesi mezunu, öğretmen olarak, ortaokulda veya üniversitelerde konuya olan ilgilerini paylaşmaya devam ediyor. Bu seçeneklerden ilki, genellikle profesyonel bir öğretmenlik yeterliliğinin tamamlanmasını gerektirirken, ikinci rota genellikle doktora seviyesine kadar çalışmaların tamamlanmasını gerektirir.
Üniversitelerdeki birçok tarih kariyeri, hem öğretimi hem de araştırmayı birleştirir, aynı zamanda uzmanlık alanında orijinal araştırmalar yürütürken, aynı zamanda öğretim görevlisi ve öğretmen olarak görev yapan öğretim üyeleri ile birlikte çalışır.

Akademik tarih kariyeri, kariyer tarihçelerine kamu dinleyicileri ve / veya okuyucularla paylaşmaları için çıkışlar sağlayarak kariyer yazma ve yayınlamaya da öncülük edebilir. Akademi’deki kariyerlerde sahip olmanız gereken ana karakter özellikleri dünya hakkında derin bir merak, gerçekler için bir istek ve tarihin bugünü bilgilendireceği ve geleceği şekillendirebileceği inancıdır.


Arşivleme ve miras alanında kariyer

Müzeler, galeriler, kütüphaneler ve diğer tarihi arşivlerin tümü, arşivleme ve miras alanında tarih kariyerlerini takip etme fırsatları sunar. Akademik araştırmaların aksine, arşivleme ve miras alanındaki kariyer, tarihi eserlerin bakımı ve organizasyonuna odaklanır. Bu eserler, tahnitçilik hayvanlarından ünlü tablolara ve aralarındaki her şeye kadar değişebilir.

Tarih derecesi mezunları, tarihin önemi ve bugünün ve gelecekteki insanlığın yararına koruma arzusu nedeniyle bu rollerde üstün olma potansiyeline sahiptir.
Bu alanlardaki roller de inanılmaz derecede çeşitli olabilir. Bazı roller idari ve küratörlükte olacak ve diğerleri, insan mirası ve tarihi hakkında bilgi birikimine katkıda bulunmak için tarihsel bilgiyi daha derine (bazen kelimenin tam anlamıyla kazıp arkeolojik gezilere kazmaya) odaklanmaya odaklanacak.
İlgili diğer roller müze küratörlüğü, şecere, müze eğitimi ve arkeolojiyi içerir (tarih mezunları için dönüşüm kursları mevcuttur).


Politikada Kariyer

İngiltere içinde en tanınmış tarih mezunlarından biri eski Başbakan Gordon Brown. Brown’ın politikasına ilişkin görüşlerinize bakılmaksızın, bu, tarih kariyerlerinin geldikleri kadar yüksek profilli olabileceğini kanıtlamalıdır.
Tarih ve politika çok sıkı bir şekilde iç içe geçmiş durumda ve tarih mezunları için ‘daha az tipik’ bir kariyer yolu olmasına rağmen, politika kariyerleri tarih bilginlerine, özellikle de hükümetin tarihsel gelişimini kilit siyasi olayları analiz etmeye odaklananlara çok uygun buluyor. sistemleri ve siyasi liderlik ve muhalefetle ilgili karmaşık faktörler kümesi. Birçok araştırma ve miras rolünün aksine, politika alanındaki kariyer bilginizi politik gelişim ve değişim için kullanmanızı sağlayacaktır.


Medyada Kariyer

Medyadaki kariyerler arasında gazetecilik, yazma, düzenleme, yayın ve medya ile ilgili her şey yer alabilir; TV programları veya radyo DJleri kadar geniş kapsamlı işler de bulunur. Medya rolleri tarih mezunları için şaşırtıcı bir şekilde popüler kariyerlerdir ve bu genellikle medyanın bilgi ve haberleri geniş kitlelere yaymadaki rolünden kaynaklanmaktadır. Bu rollerdeki tarih bilgisi size kültürel bir anlayış ve hassasiyet kazandıracak ve ayrıca mevcut politik ve sosyal konular hakkındaki bilginizi de sağlayacaktır.


Ticaret ve ticarette kariyer

Tüm mezunlara açık olmasına rağmen, işletme ve ticaret alanındaki kariyer tarih mezunlarına iş ve kapitalizmin tarih boyunca nasıl büyüdüğü ve adapte olduğu ve bu pazarların ve sistemlerin nasıl büyümeye devam edeceği hakkında fikirleri olan özel bir ilgi ve bilgi birikimi ile uygun olacaktır. Bazı özel roller ve bu alandaki kariyer fırsatlarınızı geliştirmek için, ilgili bir konuda yüksek lisans derecesini düşünebilirsiniz .


Pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler alanında kariyer

Tarih mezunları, güçlü analitik ve iletişim becerilerine sahip olarak tanınırlar, bu da onları iletişime dayalı roller için iyi bir eşleştirme yapar. Pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler alanındaki kariyer (PR) geçmiş olayların ve trendlerin modern toplum ve kültürü nasıl şekillendirdiğini, pazarların davranışlarını analiz etmeyi ve tahmin etmeyi ve mevcut hedef kitleleri hedeflemesini anlamada uzmanlaşmış tarih mezunları için uygundur. Burada pazarlamada kariyer hakkında daha fazla bilgi edinin.


Hukukta Kariyer

Tarih mezunları, analitik ve eleştirel muhakeme becerilerindeki güçlü beceriler nedeniyle hukuk mesleğinde çok değer görürler. Birçok rol daha fazla nitelik gerektirecektir ancak tarih mezunları hukuk sektöründeki idare ve ofis rolleri için uygun olabilir. Burada hukuk kariyerleri hakkında daha fazla bilgi edininiz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu