Blog

Tarih Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirmenin 8 Yolu

Bir eğitmen ilgi çekici pedagojiler kullandığında tarih öğrenmek eğlencelidir. Aksi takdirde, öğrencilerin sadece derslerden daha fazla nefret etmesini sağlayacaktır. Öğrencilere ‘tarihi seviyorum’ hissi yaratmak, herhangi bir öğretmen için arzu edilen bir başarı olacaktır. Bir sonraki satır sadece öğretmenler ve öğretmenler içindir. Tarih öğrenmeye değer bir konu olmalıdır, fakat hepsi öğretme yöntemlerine bağlı olacaktır. Bu tartışmasız kayda değerdi! Şimdi başlayalım.

Tarih, antik tarihin kayıtlarını, insanlığın kökenini ve zaman içindeki politik başarıları kapsar. Bu şeylerden bazılarını öğrenmek heyecan verici. Krallıkları kurtaran savaşları, teknolojik gelişmeleri ve tüm bunların modern dünyaya etkisini öğreneceksiniz. Bu nedenle, olayların ilgi çekici ve görsel bir kronolojik yaratılmasıyla, öğrenme tarihini eğlenceli ve eğlenceli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

1. Öğrencileri Tarihi Yerlere Götürün

Tarihi yerler her zaman görülmeye değer. Bu, özellikle tarihlerini bilen bir tur rehberiniz olduğunda geçerlidir. Sizi zamanda geri alacaklar ve böylece öğrenciler teorik öğrenmelerini geçmişte gerçekleşen gerçek olaylarla ilişkilendirebilecekler. Tarihi etkinlikler ve festivaller, öğrenciler için sınıf dışı bir deneyim yaratır.

 

2. Ders Kitapları Tamamlayıcı Bir Araç

Sinir bozucu bir öğretmen, bir sürü tarih ders kitabı ile sınıfa gelen ve notları dikte etmeye başlayan öğretmendir. Tarih öğrencilerinin çoğunun bu önemli konudan nefret etmesinin nedeni budur. Sadece bir kitap kullanarak öğrencilerin başını sallayacak bir platform yaratacaksınız! Bir öğretmen olarak öğrencilerinizle kişisel bir bağlantı kurmanız gerekir. Öğretirken bir öğrencinin yaklaşımını benimsemeniz gerekir. Daha geniş kavramlara odaklanın ve tarih ve dönemlerin kronolojisine odaklanmak önemli olmakla birlikte, tarih derslerinize kişisel bir dokunuş katmak için büyük bir ihtiyaç var .

 

3. Öğrencileri Geziye Götürmek

Gezileri kim sevmez? Tahmininiz herkesinki kadar iyi. Tarihi turlar ve geziler, öğrencileri öğrenirken eğlenmelerini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda kavramsallaştırmalarına da yardımcı olacaktır. Müzeleri ziyaret etmek, öğrencinin gerçek zamanlı güvenini artırmaya yardımcı olacak ve bu tür deneyimlerin uzun süreli bir hatırasını yaratacaktır. Bu, unutkanlık olasılığını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

 

4. Tarih Derslerinizde İnfografiklerden Yararlanma

Rutini kır! Öğrencilerinize harika hikayeler anlatarak bir iyilik yapıyormuş gibi görünse de, şüphesiz bazı görsel yardımlardan faydalanacaklar. Öğrencilerinizin Abraham Lincoln , Roosevelt ve diğer ünlü tarih yapıcılarının zihinlerinin arkasında bir resmine sahip olmalarını sağlamak istiyorsunuz . Bunu, sınıfa monte edilmiş tarihi figürlerin bazı harika resimlerine yatırım yaparak yapabilirsiniz. Bir konuyu vurgulamak için yeniden yayınlanan geçmiş videoları da kullanabilirsiniz. İnfografiklerin öğrenmede kullanılmasının temel avantajları şunlardır:

  • Geçmiş bir zaman çizelgesini görüntüleme
  • İstatistikleri göstermek için
  • Önemli ipuçları verirken
  • Bir konunun farkındalığını artırır
  • Öğrenmeye ilgi yaratır

Sınıflarınızdaki video için CD çalarları ve projektörleri de kullanabilirsiniz. Öğrencilerinizi geçmiş etkinliklerden sahneleri canlandırmalarını sağlayarak da meşgul edebilirsiniz. Bunlar, onlarca yıllar boyunca akıllarında oyulmuş kalacak şeyler.

 

5. Konuşmacılar Davet Edin

Tarihi hakkında bir iki şey bilen ünlü tarihçileri veya etkili figürleri davet etmek, birçok şeyi perspektife koymaya yardımcı olacaktır. Öğrencilerinizden gelen önemli soruları cevaplamak için çok önemli olacaklar ve bu, bir sonraki yeni konuyu tanıttığınızda buzun kırılmasına yardımcı olacaktır. Bir bakıma, bu monotonluğu kırmaya yardımcı olur.

 

6. Öğrencilerle El Sanatları ve Dioramalar Yaratmak

Tarihi mimariler geçmiş olayların görsel bir temsilini göstermektedir. Öğrencilerinizi antik sanatları öğrenmeye teşvik etmek akıllarında unutulmaz bir resim yaratmaya yardımcı olacaktır. Dioramalar gözetleme deliklerinden görülebilen doğal tablolar içerir. Aydınlatmalar ve animasyonlar, tarihi olayları ve nesneleri görselleştirmenin harika bir yolu olabilir.

 

7. Tarihsel Bir Tarif Yapmayı Deneyin

Bir erkeğin kalbine giden yolun mideden geçtiğini söylerler ve bu deyiş, özellikle tarih öğrenirken daha iyi bir zamanda olamazdı. Elbette, sınıfınızda eski insanın ne yediğini öğrenmeye hevesli küçük erkekler ve genç bayanlar var. Bu, tarihte modern mutfakları etkileyen çeşitli tariflerden geçerek yapılabilir.

Örneğin, sınıfınızı bugüne kadar kullanılan eski Viking tarifleri, kullandıkları malzemeler ve bu bileşenlerin sağlık yararları aracılığıyla alabilirsiniz. Bu, eski yaşam tarzlarını ve aile düzenlerini açıklarken de işe yarayabilir. Çünkü düşünmeye gelince, yeme alışkanlıkları bazı sosyal davranışları belirleyecektir.

 

8. Otobiyografileri İyi Kullanın

Biyografiler tarihi öğrenmenin harika bir yoludur. Bunlar, tarihi gerçekleri yaşayanlar aracılığıyla ortaya çıkarmaya yardımcı olan göz açıcılardır. Otobiyografilerin listesi sonsuzdur ve yapabileceğiniz en iyi şey, yakındaki kütüphanenizi ziyaret etmek ve en unutulmaz tarihi olayların bazılarını anlatmaya yardımcı olabilecek en iyi otobiyografileri araştırmaktır.

Daha hafif bir notta, öğrenme tarihi ilgi çekici olabilir, ancak en önemlisi de eğlenceli olması gerekir. Daha keyifli hale getirmek için yukarıda belirtilen stratejiler ve diğer yöntemler gibi çeşitli stratejilerin uygulanmasını gerektirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu