Kimdir

Tarihçilerin Kutbu Kimdir? Tarihçilerin Kutbu Ne Demek?

Tarihçilerin Kutbu Kimdir?. Tarihçilerin Kutbu olarak anılan Halil İnalcık Osmanlı ve Balkan tarihi üzerine hazırladığı eserlerle dünya çapında saygı gören tarihçilerdendir. Tarihçilerin Kutbu, tarihçilerin en yüksek mertebeye ulaşmış kişisi anlamında kullanılır. Peki Tarihçilerin Kutbu Nedir, Ne Demek? 

Tarihçilerin Kutbu Kimdir?

Halil İnalcık, tarih alanındaki üstün çalışmaları ve yetiştirdiği öğrenciler sebebiyle Şeyh-ûl Müverrihin (Tarihçilerin şeyhi) ve Tarihçilerin Kutbu gibi isimlerle anılmıştır.

İnalcık, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde 32 yıl hizmet verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi’nde Osmanlı Tarihi Kürsüsünü, 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümünü kurmuştur.


Tarihçilerin Kutbu Nedir, Ne Demek? 

Tarihçilerin Kutbu, tarihçilerin en yüksek mertebeye ulaşmış kişisi anlamında kullanılır. Kutb sözcüğü Arapça kökenlidir.

Yer, eksen anlamlarına geldiği gibi tasavvufta en yüksek mertebeye ulaşmış kişi anlamına da geliyor

Bu unvan da Mayıs 1916’da İstanbul’da doğup Temmuz 2016’da tam 100 yaşındayken Ankara’da ölen Tarih Profesörü Halil İnalcık’a verilmişti.


Halil İnalcık Eserleri

Prof. Dr. Halil İnalcık‘ın eserleri temelde siyasi tarih, sosyal ve ekonomik tarih, kurumlar tarihi, devlet yapısı ve felsefesi, hukuk, ticaret, toplumsal tabakalar, üretim, vergi, bürokrasi, demografik yapı, şehir tarihi ve sentez eserleri kapsamında Osmanlı sosyal ve ekonomik tarihini aydınlatmaya dönük çalışmalar olarak gruplandırılabilir.

Yayınlanmış yüzlerce makalesi bulunan İnalcık’ın basılmış kitaplarından bazıları ise şunlar: .

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet, Devlet-i Aliyye, Tarihe Düşülen Notlar, Osmanlı İmparatorluğunun Ekonomik ve Sosyal Tarihi, 1445 Tarihli Paşa Livası İcmal Defteri, Türklük Müslümanlık ve Osmanlı Mirası, Osmanlılar ve Haçlılar, Osmanlı ve Modern Türkiye The Survey of İstanbul 1455, Rönesans Avrupası, Tanzimat, Kuruluş, Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet, Studies in the History of Textiles, İznik Throughout History, Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı, Osmanlı ve Dünya, Has Bağçede Ayş-u Tarab, Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler, Adalet Kitabı, Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600), Şair ve Patron, Atatürk ve Demokratik Türkiye.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu