Din

Tevekkül Ne Demek? Allaha Tevekkül Etmek Nasıl Olur?

Tevekkül (Allah’a tevekkül), Müslümanların kadere olan inancından kaynaklanmaktadır. Tevekkül, Cenab-ı Hakk’ın sebeplere uygun hareket edip gerekli tedbirleri aldıktan sonra verdiği karara rıza göstermek demektir. Peki Tevekkül Ne Demek? Allaha Tevekkül Etmek Nasıl Olur? Gelin hep birlikte Tevekkül hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Tevekkül Ne Demek?

Tevekkül kelime anlamı olarak bir kimseyi vekil tayin etmek demektir. Vekil tayin edecek kişi, kendisinden daha kuvvetli, daha şefkatli, daha bilgili ve daha hikmetli birine güvenip onu vekil tayin etmek ister.

Tevekkül , bütün vazifelerini yerine getirip, neticeyi Allah’a bırakmak ve neticeyi tevekkül ve rıza ile kabul etmek demektir. Kısaca Allah’a güvenip, akıbetinden endişe duymamak demektir.

Allah’a tevekkül eden bir Müslüman şöyle düşünür; “Başımıza gelebilecek hayırları ancak O verebilir ve başımıza gelebilecek tüm kötülükleri ve zararları ancak O önleyebilir.”


Allaha Tevekkül Etmek Nasıl Olur?

Allah her şeyi sebeplere isnad ederek yaratmıştır ve bizden bu sebeplere göre hareket etmemizi ister. Örneğin işimizde daha fazla para kazanmak istiyorsak buna göre hareket etmeliyiz. “Ben Allah’a tevekkül ederim, Allah’a tevekkül ederim, bana ne verilirse O bana verir” demek tevekkül değil, tembellik yapmak ve Allah’ı tanımamak demektir.

Müslüman, çalışmadan para kazanamayacağını bilir ve dünya işleri için gerekli tedbirleri alır; Aynı şekilde Allah’a ibadet etmeden, O’nun emirlerini yerine getirmeden ve yasaklarından sakınmadan cennete giremeyeceğini bilir; bu yüzden görevlerini yerine getirir ve Allah’a güvenir .

Tevekkül, Cenab-ı Hakk’ın sebeplere uygun hareket edip gerekli tedbirleri aldıktan sonra verdiği karara rıza göstermek demektir. Böyle bir insan huzur içinde yaşar ve geçim derdiyle ruhuna acı vermez; Peygamberimiz (sav)’in şu hadisi onun için büyük bir ümit kaynağıdır:

“Allah’a gerektiği kadar tevekkül ederseniz, kuşları rızıklandırdığı gibi sizi de rızıklandırır.”

Tevekkül , insanı sebeplere göre çalışmaktan ve amel etmekten asla alıkoymaz. Yüce Allah Kuran’da şöyle buyurmaktadır:

“O adam, elde etmeye çalıştığı şeyden başka bir şeye sahip olamaz.” (en-Necm, 53/39)

Bir gün bir adam Peygamber (s.a.v.)’e gelerek “Devemi salarak mı yoksa bağlayarak mı Allah’a tevekkül edeyim?” diye sordu. Peygamber (s.a.v.) “Önce deveni bağla, sonra Allah’a tevekkül et” buyurdu. (Tirmizi, Kıyamet, 60) Böylece tevekkülün kıstasını en güzel şekilde ifade etmiştir.


Tevekkül Etme Türleri

1- Yaratılmışlara tevekkül etmek: Yani insanlara tevekkül “falan kimse hayatta olduğu sürece benim için endişe edilecek bir şey yok” der Kendisi gibi fani olan insana güvenip dayanır

2- Mala tevekkül: Mala tevekkül eden: “Benim bu malım, mülküm, param olduğu sürece bana bir şey olmaz, kimse bana bir şey yapamaz, ben her istediğimi alırım, her şeyi yaparım” gibi bütün gücünü mülkünden alır ve güveni sahip olduğu maladır Bu kimse de aldanmışlardandır

3- Nefse tevekkül etmek: “Benim canım sağ olduğu müddetçe, bu kuvvet sıhhat ve güç bende olduğu sürece, sırtım yere gelmez” diye düşünen kimsenin tefekkürüdür Bu kimse de nefsinin istek ve arzularının peşinde esir olur ve doğru yoldan çıkar. .

4- Allah-u Zülcelal’e tevekkül: “Zengin veya fakir olmamın hiçbir önemi yoktur” der, “Çünkü Allah benimledir” der, “Nasıl dilerse beni o hale sokar, isterse aç bırakır, isterse nimetlendirir” der İşte insanı kurtaran tevekkül budur Mü’mine yakışan tefekkür de budur işte.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu