Öğrenci Gazetesi

There is, There Are Konu Anlatımı PDF İndir

There is, There Are Konu Anlatımı PDF İndir. İngilizcenin en temel konularından bir tanesi olan “there is, there are” Türkçe’ de “var” ifadesinin karşılığıdır.  Eğer varlığını bildirdiğimiz şey tekil ise “there is”çoğul ise “there are” kalıbını kullanırız. Bu yapı, ayrıca bir şeyin yerini bildirmek için de kullanılır. There sözcüğü tekil isimlerle there is, çoğul isimlerle there are biçimini alır. Her iki şekilde de “vardır” anlamını verir. Olumlu cümleler, olumsuz cümleler, soru cümlelerinde kullanır. Bu makalemizde detaylı bir şekilde anlatılmış, örneklerle pekiştirilmiş “there is, there are” konu anlamı notlarını PDF formatında indirip çalışabilmeniz için derledik.

There is, There Are Konu Anlatımı PDF İndir

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak “there is, there are” olumlu, olumsuz ve soru cümleleri konu anlatımı ve örnek cümleleri PDF formatında İndirebilirsiniz. 

There is, There Are Konu Anlatımı PDF İndir


There is, There Are Konu Anlatımı İndir


There is, There Are Konu Anlatımı

“there is” ve “there are”, İngilizce’de var olan bir şeyin varlığını ifade etmek için kullanılan yaygın ifadelerdir. “There is” tekil isimlerle, “there are” ise çoğul isimlerle kullanılır. İşte bu yapıların kullanımı ve örneklerle açıklamaları:

“There is” Kullanımı: Tekil isimler için kullanılır. “There is” cümlede, bir şeyin, bir kişinin veya bir yerin var olduğunu ifade etmek için kullanılır.

Örnekler:
There is a book on the table. (Masanın üstünde bir kitap var.)
There is an apple in the basket. (Sepette bir elma var.)
There is a cat under the bed. (Yatağın altında bir kedi var.)

“There are” Kullanımı: Çoğul isimler için kullanılır. “There are” cümlede, birden fazla şeyin, kişinin veya yerin var olduğunu ifade etmek için kullanılır.

Örnekler:
There are many cars in the parking lot. (Otoparkta birçok araba var.)
There are three apples on the table. (Masanın üstünde üç elma var.)
There are students in the classroom. (Sınıfta öğrenciler var.)

“There is” ve “There are” Negatif Kullanımı: “There is” ve “There are” ifadeleri olumsuz cümlelerde “is not” ve “are not” olarak kısaltılabilir.

Örnekler:
There isn’t a book on the table. (Masanın üstünde bir kitap yok.)
There aren’t any apples in the basket. (Sepette hiç elma yok.)
There isn’t a cat under the bed. (Yatağın altında bir kedi yok.)

Bu yapılar, İngilizce‘de bir yerde, bir şeyde veya bir kişide var olanın varlığını ifade etmek için kullanılır ve sıklıkla konuşma ve yazı dilinde karşılaşılır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu