Kimdir

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Kimdir, Nerelidir? Şebnem Korur Fincancı Hayatı ve Biyografi

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Kimdir, Nerelidir? Şebnem Korur Fincancının eşi, babası kimdir? soruları merak edilen konular arasında yer alıyor. 21 Mart 1959 yılında İstanbul’da doğan Fincancı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. İşte Şebnem Korur Fincancı Hayatı ve Biyografisi.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Kimdir, Nerelidir?

1959 İstanbul – Kadıköy doğumlu olan Şebnem Korur Fincancı lise eğitimini Kadıköy Maarif Kolejinde tamamlamamıştır. Üniversite eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. İhtisasını 1985-1987 arası Adli Tıp Uzmanlığı üzerine tamamladı ve 1990’da Adli Tıp Doçenti oldu. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Klasik Arkeoloji bölümünü de bitirmiştir.

1992’de kurulan Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı ve 1993-1996 arasında derneğin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi. Ayrıca Türk Ceza Hukuku Derneği kurucu üyelerindendir.


Şebnem Korur Fincancı Hayatı ve Biyografisi

1997’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı oldu. 2004’te Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan alındı; 2005’te İdare Mahkemesi ve YÖK kararı ile göreve iade edildi. Ek görev olarak yürüttüğü Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu Başkanlığı görevinden birkaç kez uzaklaştırıldı; kazandığı davalarla göreve geri döndü.

İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde adli tıp lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora tez danışmanlığı yaptı.

‘Barış İçin Akademisyenler’in ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza attığı için 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. 2019’da İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndaki görevinden zorunlu emekli oldu.

TTB’nin 72. Büyük Kongresi’nde Etkin Demokratik TTB Grubunun seçimi kazanmasıyla TTB Merkez Konsey Başkanı seçildi.

2009’dan beri Türkiye İnsan Hakları Vakfı‘nın (TİHV) başkanlığını yürütüyor.

Almanya, İngilizce ve Klasik Yunanca dillerini bilen Fincancı, 2003 senesinden beri Evrensel gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.

Şebnem Korur Fincancı ödülleri:

– IRCT Bent Sorensen Grant (1997)

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Bilime Katkı Belgesi, (1999)

– İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü (2000)

– Diyarbakır Tabip Odası Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü (2000)

– Açık Sayfa Barış, Demokrasi ve Hukuka Katkı Ödülü (2000)

– International People’s Lawyers Eminent Person Grant (2000)

– BEKSAV Ödülü (2001)

– Lider Kadınlar ödülü (2014)

– Hrant Dink Ödülü (2014)


Şebnem Korut Fincancı: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu