Kimdir

Tufan Türenç Kimdir, Kaç Yaşında? Tufan Türenç Hayatı ve Biyografisi

Tufan Türenç Kimdir, Kaç Yaşında?. Gazeteci Yazar olan Tufan Türenç uzun süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Usta gazeteci olan Tufan Türenç  Neden Öldü? merak edilmekte. Hürriyet Gazetesi’nin Eski Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç Kaç Yaşında? olduğu da araştırılmakta. Gelin birlikte Tufan Türenç Nerelidir? veTufan Türenç Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Tufan Türenç Kimdir?

1945 doğumlu olan usta gazeteci ve yazar Tufan Türenç, Bursa Yenişehir’de dünyaya gelmiştir. Aile kökeni aslen Bulgaristan Deliorman bölgesi Tırnova’ya uzanmakta. Tufan Türenç’in babası Anadolu’da Siverek, Urfa, Kilis, Afyon ve Hilvan gibi bölgelerde doktorluk yapmış olan Niyazi Türenç, annesi ise Necdet Türenç Hanımefendidir. Çocukluk yılları Afyon’da geçen Tufan Türenç Afyon Dumlupınar İlköğretim okulunu bitirmiş ardından İstanbul Saint Benoit Fransız Lisesi’ni tamamlamıştır.

Lise eğitiminin ardından Nişantaşı Eczacılık okuluna kayıt olmuş ancak bir sene sonra Gazeteci olmaya karar vermiş ve okulu bırakmıştır. Fındıkzadede Gazetecilik Yüksek okulunu bitiren Türenç eski Cumhurbaşkanı Necdet Sezer ile ortaokul dönemlerinde mahalle arkadaşlığı yapmıştır. 1968 senesinde Milliyet Gazetesi ile adım attığı gazetecilik mesleğini Güneş ardından Hürriyet ile devam ettirmiştir.

Günümüzde Hürriyet Gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 1978 senesinde kendisi gibi gazeteci olan Pınar Türenç ile evlenmiştir. Bir Gazetecinin Hayatı: 28 Yıl sonra Abdi İpekçi isimli kitabı Erhan Akyıldız ile birlikte yazmıştır.

Hürriyet Gazetesi’nin Eski Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, 77 yaşında hayatını kaybetti. Türenç’ in bir süreden bu yana hastalıkla boğuştuğu ve Ankara’da tedavi gördüğü öğrenildi. Türenç bu sabah, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Haberi alan ailesi ve basın camiası ise büyük üzüntüye uğradı. Türenç, Abdi İpekçi döneminde girdiği Milliyet Gazetesi’nde önemli görevler üstlenmişti.

👉 Prof. Dr. Hale Şıvgın Kimdir, Nerelidir?


Gazeteci, yazar Tufan Türenç, 1945 yılında Yenişehir, Bursa’da dünyaya gelmiştir. Beş yaşına kadar babası ihtisas için İstanbul Akasaray’da Hastanede olduğundan 1950 yılına kadar İstanbul’da yaşamış ve sonra Afyon’a tayin olmuştur.

Afyon Dumlupınar İlk Okulunda okuyan Tufan Türenç, ilk okuldan sonra yatılı olarak okuduğu İstanbul Saint Benoit Fransız Lisesinden 1964 yılında mezun olmuştur. İlk başlarda Nişantaşı’ndaki özel eczacılık okuluna kayıt yaptıran yazar burada bir yıl okuduktan sonra Fındıkzade’de Gazetecilik Okuluna girmiş ve Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun olmuştur.

Gazetecilik mesleğine 1968 yılının sonlarına doğru stajyer muhabir olarak Milliyet gazetesinde başlamıştır. 1986 yılına kadar burada çalışmıştır. 1986 yılında Güneş Gazetesine geçmiş, iki yıl sonra da Çetin Emeç’in başında bulunduğu Hürriyet gazetesine geçmiştir. Gazeteciler Cemiyet üyesi ve Fenerbahçe Kongre üyesi olan Tufan Türenç, Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 yılından bu yana köşe yazarı görevini sürdürmektedir.

Twitter 👉 Tufan Türenç

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu