Öğrenci Gazetesi

TUS Taban Puanları 2021 (ÖSYM)

TUS Taban Puanları 2021 (ÖSYM). Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi için gereken branş seçme sınavıdır.  Tıpta Uzmanlık Sınavı, Temel Bilimler ve Klinik Bilimler olmak üzere, sabah ve öğleden sonra yapılan iki oturum şeklinde Temel Bilimler (120 soru 150 dakika) ve Klinik Bilimler sınavlarından (120 soru 150 dakika) toplam 240 soru sorulur ve adaylara 300 dakika süre verilir. TUS sınavı ÖSYM tarafından yılda 2 kez yapılır.  Bu makalemizde 2021 1. dönem sınavı sonucu oluşan TUS Taban Puanlarına ulaşabilirsiniz.

TUS Taban Puanları 2021

Temel Bilimler testinde sorulan sorular genellikle Tıp Fakültesinin ilk 3 yılında işlenen Anatomi, Biyokimya, Fizyoloji, Histoloji, Embriyoloji, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Patoloji derslerinden sorulur. Her dersten çeşitli sorular gelmektedir ve ortalama olarak en çok  Biyokimya, Mikrobiyoloji, Farmakoloji ve Patoloji’ den yaklaşık 22′ şer soru, Anatomi dersinden 14, Fizyolojiden 10, Histoloji ve Embriyoloji derslerinden 8’ er soru çıkmaktadır.

Klinik Bilimler testinde ise Tıp fakültesinin son 3 yıllık kısmından sorular sorulmaktadır. Dahiliye (ortalama 30 soru), Pediatri (ortalama 30 soru), Genel Cerrahi (ortalama 25 soru) Kadın Hastalıkları ve Doğum (ortalama 12 soru) ve Tıp Fakültesinin 4. ve 5. sınıfındaki stajları kapsayan Küçük Stajlar (ortalama 23 soru) derslerinden soru çıkmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu