Kimdir

Umut Akdoğan Kimdir, Nereli? Umut Akdoğan Hayatı ve Biyografisi

Umut Akdoğan Kimdir? Umut Akdoğan Nereli? 2023 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ankara milletvekili seçilen Umut Akdoğan en çok merak edile isimler arasında yer alıyor. Türkiye’nin ilk siyasal gönüllülük projesi olan “Genç Ankara Gönüllüleri” kurucularından Umut Akdoğan Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm merak edilenlere bu makalemizde ulaşabilirsiniz.

Umut Akdoğan Kimdir, Nereli?

Umut Akdoğan 1986 yılında Ankara Yenimahalle’de doğmuştur ve 2023 yılı itibariyle 37 yaşındadır. İlköğretimi Yenimahalle Atatürk İlköğretim Okulunda, liseyi Yenimahalle Yahya Kemal Lisesi’nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü kazandı, aynı üniversitede İngilizce eğitimi aldı ve bu üniversiteden hukuk eğitimi alma isteği üzerine ayrıldı. Kazandığı hukuk fakültesinden başarıyla mezun oldu

1999 seçim kampanyası için Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenen mitinge katılıp, broşür dağıtarak siyasetle tanıştı.

2002 seçim kampanyasında, Ankara Yenimahalle’deki bir seçim bürosunda başladığı çalışmalardan sonra bugüne dek siyasal yaşantısını kesintisiz sürdürdü.

İlçe ve İl Gençlik Kolları’ndaki çalışmalarının ardından 2008 yılında Türkiye’nin ilk siyasal gönüllülük projesi olan “Genç Ankara Gönüllüleri” yapılanmasını kurdu.

CHP Genel Merkez Gençlik Kolları’nda MYK üyeliği, Genel Saymanlık, Genel Sekreterlik, hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

CHP Parti Okulu’nda Bölge Eğitim Koordinatörü olarak görev yaptı ve ülke sathında, sandık güvenliği, siyasal iletişim ve parti programı eğitimleri verdi.


Umut Akdoğan Hayatı ve Biyografisi

Umut Akdoğan, 2011 yılında kurulan CHP tüzük komisyonunda duayen hukukçularla birlikte görev yapma şansını yakaladı. 2012 yılında CHP 34. olağan kurultayında, 26 yaşında Parti Meclisi’ne CHP tarihinin en genç üyesi olarak seçildi.

2018 genel seçimlerinde Ankara 3. Bölge Milletvekili Adayı olarak görev yaptı.  CHP genel merkezi bünyesinde kurulan Çubuk Olaylarını Araştırma Komisyonunda yer alarak ülkemizin en acı siyasi provokasyonlarından birinin aydınlatılması için çalıştı.

2019 yerel seçimlerinde Başkentimizin doğru yerel yönetim anlayışı ile buluşması için yapılan seçim kampanyasının üst yönetiminde yer aldı. 2020 senesinde yapılan 37. Olağan Kurultayda Parti Meclisi Üyesi olarak yeniden seçildi.

16 yaşından itibaren çalışma hayatının içinde yer aldı. Lise son sınıfta Ankara İvedik Sanayi Bölgesi’nde bir ahşap fabrikasında çalışmaya başladı. Gıda sektöründeki iş deneyimlerinin ardından Ankara Şaşmaz Sanayi Sitesi’nde otomotiv yedek parça alanında faaliyet gösteren bir şirkette çalıştı. .

Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra kurucusu olduğu hukuk ofisinde mesleki yaşamına devam etti. Ülkemizdeki birçok üniversitede avukatlık mesleğinde kariyer planlaması, başarılı bir hukuk bürosu yönetimi, bir avukatın akıl defteri gibi başlıklar adı altında kariyer planlaması konferansları verdi.

“Genç Umutlar” adıyla televizyon programları hazırladı ve sundu. Birçok yayın organında mesleki ve siyasi yazıları yayınlandı.

Umut Akdoğan 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Ankara 3. Bölge milletvekili adayı olarak girdiği Milletvekili Seçiminde seçilerek 28.Dönem Ankara Milletvekili olarak 2 Haziran 2023 tarihinde TBMM’de ettiği yeminle göreve başlamıştır.

Akdoğan, TBMM Genel Kurulunda Anayasa Komisyonu üyeliğine seçilmiştir.

Umut Akdoğan evli ve iki çocuk babasıdır.


Umut Akdoğan: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu