Öğrenci Gazetesi

Üniversite Hazırlık Sınıfı Ne Demek? İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Ne Demek?

Üniversite Hazırlık Sınıfı Ne Demek? İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Ne Demek?. Üniversiteye kayıt yaparken öğrencilerin bölüme göre zorunlu hazırlık sınıfı veya isteğe bağlı hazırlık sınıfı seçenekleriyle karşılaşırlar. Günümüzde her üniversitede hazırlık sınıfı vardır ancak her bölüm için hazırlık sınıfı uygulaması yoktur. Hazırlık sınıfları genel olarak yabancı dil gereksinimi olan bölümlerde mecburi olarak uygulanır. Zorunlu hazırlık sınıfından muaf olarak geçmek isteyenler İngilizce muafiyet sınavı girip yeterli ölçüde puan almaları durumunda hazırlık sınıfını geçebilirler.

Üniversite Hazırlık Sınıfı Ne Demek? 

Üniversite hazırlık sınıfları öğrencilere ücretsiz olarak dönem boyunca  yabancı dil öğrenme eğitiminin verildiği hazırlanma sınıflarına “hazırlık sınıfı” denir. Üniversite hazırlık sınıfı kayıtlarının ardından seviye belirleme sınavı ile gruplarına ayrılan öğrenciler okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin edinimine yönelik 28 haftadan oluşan eğitim verilir.


Üniversite Zorunlu Hazırlık Sınıfı Nedir?

Yabancı dil eğitiminin zorunlu olduğu bölümlerde hazırlık okumak ta mecburidir. Zorunlu hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrenciler muafiyet sınavına girerek üniversiteye göre değişmesiyle birlikte 60-75 puan olarak zorunlu hazırlık sınıfından muaf olabilirler. Zorunlu hazırlık eğitiminden başarısız olan öğrenciler, güz dönemi başında yapılan yeterlik sınavına girmelidir. Bu sınavda da başarısız olmaları durumunda, tekrar hazırlık sınıfı okurlar. Üniversitelerimizde genel olarak zorunlu hazırlık programlarında devam şartı %85‘dir. Üniversite zorunlu hazırlık devamsızlıktan kalınması durumunda tekrar hazırlık sınıfı okumak zorunda kalınır. Zorunlu hazırlık sınıfında çoğu üniversitede orijinal kitap kullanma zorunluluğu vardır. Telif yasası gereği öğrencilerin fotokopi ile derse girmeleri yasaktır.


İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Ne Demek?

Üniversite “İsteğe bağlı hazırlık sınıfı”  % 100 Türkçe eğitim veren bölüm öğrencilerinin aldığı zorunlu olmayan hazırlık programıdır. İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık programı ücretsizdir, İsteğe bağlı hazırlık sınıfı okumak için e-devlet üzerinden kayıt yaptıranların İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK OKUMAK İSTİYOR MUSUNUZ? sorusuna EVET seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. Şahsen kayıt yaptıranlar ise isteğe bağlı hazırlık okumak istediğine dair bir dilekçe bırakarak başvurusunu yapmış sayılır. İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık programı da akademik bir basamak sayıldığından, hazırlık öğrencilerinin yurt ve burs imkânları kısıtlanmaz. İsteğe bağlı hazırlık programında devamsızlıktan kalırsanız derslere devam edemez, sınavlara giremez ve programdan başarısız sayılarak men edilirsiniz. Zorunlu hazırlık programında ise takip eden sene eğitimi tekrar edersiniz.


Üniversite Hazırlık Sınıfı Nasıl Geçilir?

Hazırlığı atlamak için üniversitelerin kendi sınavlarının yanında uluslararası kabul gören iki sınav vardır: TOEFL ve IELTS’ dir. Son yıllarda IELTS kabul eden üniversite sayısı YDS eşdeğerliliğinin kaldırılması sebebiyle azalmıştır. TOEFL ve IELTS’in yanında bazı üniversiteler PTE, Versant, CAE gibi uluslararası sınavları ya da YDS gibi yerel sınavları uyguluyorlar.

TOEFL : Amerika kökenli bir sınav olup sınavın güncel hali TOEFL IBT’dir. Bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Sınav sonuçları iki hafta içerisinde açıklanmaktadır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi dört bölümden oluşuyor. Üniversitelerin hazırlık atlamak için tercih ettikleri TOEFL IBT puanları genellikle120 üzerinden 75-85 arasındadır.

IELTS: İngiltere kökenli bir sınav olup Kağıt üzerinden yapılmaktadır. Sonuçlar iki hafta içerisinde açıklanmaktadır. Pek çok üniversite IELTS ile hazırlık atlama yada muafiyet içi 9 üzerinden 6 yada 6, istemektedir.

IELTS: İngiltere kökenli bir sınav olup Kağıt üzerinden yapılmaktadır. Sonuçlar iki hafta içerisinde açıklanmaktadır. Pek çok üniversite IELTS ile hazırlık atlama yada muafiyet içi 9 üzerinden 6 yada 6, istemektedir.


Üniversite Hazırlık Sınıfında Hangi Dersler Vardır?

Üniversite hazırlık sınıflarında genel olarak aşağıdaki dersler vardır: 

  • Listening- Speaking- Reading
  • Grammar
  • Main Course

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Üniversite Alışveriş Listesi

👉 İlk Defa Yurtta Kalacak Öğrenciler İçin Detaylı İhtiyaç Listesi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu