Sıradaki içerik:

Bu KPSS Testini 10/10 Yapalar Kesin Atanıyor!

Üniversite Muafiyet Sınavı Çıkmış Sorular

avatar

admin

 • e 5

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi Ülkemizde’de yabancı dil eğitimleri yaygınlaştı. Bu kapsama uymak için üniversitelerimizin eğitim dili Türkçe dışında İngilizce’de oldu. Bazı bölümlerde üniversiteler eğitim süresini uzatıp 1 yıl hazırlık sınıfları oluşturup dil eğitimi vermeye başladı. Bazı öğrenciler üniversiteye geldiklerinde yabancı dil konusunda kendileri yeterli görüyorlar ve hazırlık sınıfı okumak istemiyorlar. Bu durumda üniversitelerde öğrencilerin dil bilgilerini ölçmek ve hazırlık sınıfı eğitimi alıp almamalarını kararlaştırmak için bir sınav uygulamaya konuldu.

Muafiyet Sınavı Nedir?

Yabancı dil zorunluluğu bulunmakta olan bölümlerde, yeterli seviyede yabancı dile sahip olan öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları ve sene kaybına uğramamaları adına her sene ( genel itibariyle güz ve yaz dönemlerinde ) üniversitelerde açılan sınavlara yabancı dil muafiyet sınavı adı verilmektedir. Muafiyet sınavlarında Grammer, Listening, Speaking, Writing olmak üzere dört aşama bulunmaktadır.

 • Grammer : Türkçe tabiri ile dil bilgisi test usulü yapılmaktadır ve adayların belirli netler yapmaları durumunda bir sonraki aşamaya geçirilir.
 • Listening : Listenin yani dinleme bu yapılan muafiyet sınavlarından bir tanesidir. Burada dinlediğimizi anlayabilmeye yönelik bir sınav gerçekleştilir.
 • Speaking : Speaking ise konuşma demektir ve bu sınavda yeteri oranda yabancı dil konuşup konuşamadığımız öğrenilir.
 • Writing : Writing sınavı yani yazma hususunda da adından da anlaşılacağı üzere adayın yabancı dil için yazma kabiliyeti ölçülür.

Bu sınavların ortalaması alınarak adayın yabancı dile olan hakimiyeti ölçülmektedir. Bu sayede adayın o sene yabancı dil eğitimi görüp, görmeyeceğine karar verilir. Sınavı geçemezseniz yabancı dil eğitimi almak durumundasınız. Ancak sınavı geçseniz dahi yabancı dilinizi geliştirmek için yeniden dil eğitimi alabilirsiniz. Muafiyet sınavında genel itibariyle geçme notu 60 olsa da, bu not üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Üniversitenizin duyurular kısmına girerek bu sınavların ne zaman yapıldığını, geçme notunu ve diğer detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

 

Muafiyet sınavı ne zaman : Muafiyet sınav tarihleri yükseköğretim kurumları tarafından belirlenmekte olup, her üniversitenin belirlemiş olduğu tarih farklıdır.

Muafiyet sınavına kimler girebilir : Muafiyet sınavına bölümünde yabancı dil hazırlık bulunan tüm öğrenciler katılabilir.

Muafiyet sınavı nasıl geçilir : Muafiyet sınavı yazımızda da belirttiğimiz üzere yabancı dile olan yatkınlığını belirlemek üzere yapılan bir sınavdır. Bu sınavı geçmek için iyi derece yabancı dile hakim olmanız gerekmektedir.

Muafiyet sınavı kolay mı / zor mu : Muafiyet sınavlarının zorluk derecesi üniversitelere göre farklılık gösterse de genel itibariyle kolay diyebileceğimiz bir seviyede yapılmaktadır.

Üniversitelere Göre Muafiyet Sınavı Çıkmış Sorular

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli