Blog

Üniversite Sınavlarınızı Geçmenin En Etkili 12 Yolu

Üniversite Sınavlarınızı Geçmenin En Etkili 12 Yolu. Hayatımız boyunca milyonlarca sorun ve zorlukla karşı karşıyayız. Ortaya koyduğumuz çözümler hayatımızı sürekli değiştiriyor. Üniversitede sınavlar öğrencilerin karşılaştığı en büyük ezici faktördür. Gerçek şu ki… her öğrenci -% 99’u – en az bir kez sınavda başarısız oldu . Sorun şu ki, ortalama bir öğrenci birçok kez başarısız oluyor.

Üniversite Sınavlarınızı Geçmenin En Etkili 12 Yolu

Üniversitede başarılı olmak için mükemmel olmamalısınız; sınavları sorunsuz bir şekilde geçmek için kullandığınız stratejilerle ilgili. Sınav performansınızı arttırmak için öğrenmeye daha fazla zaman ayırmamalısınız; bunun yerine, çalışma sürecinize ve özel üniversite sınavlarınıza yaklaşmanın en iyi yollarını bulmalısınız . Daha çok çalışın, ama en önemlisi – daha akıllıca çalışın.

Üniversite sınavlarınızı geçmenizi kolaylaştıracak birkaç ipucu ve ipucuna bir göz atalım:

1. Temiz Notlar Alın

Kolej derslerine devam ederken not almak ve bireysel olarak çalışmak sınavlarınızı geçmek için son derece önemlidir. Aldığınız notlar metin blokları olmamalıdır; bunun yerine, onları çok temiz ve düzenli tutmaya odaklanmalısınız. İki gün önce öğrendiklerinize hızlıca göz atmanız gerektiğinde, notlarınız en büyük arkadaşınız olacaktır.


2. Anahtar Fikirleri ve Anahtar Kelimeleri Bulun

Notlarınız boyunca, “daha büyük bir resimle” en alakalı olduğunu düşündüğünüz anahtar fikirleri ve anahtar kelimeleri vurgulayın. Bu anahtar kelimeler ve anahtar fikirler hemen aklınızı farklı bilgi parçalarına göndermelidir.

Tıpkı sizi almayı seçtiğiniz yola ayarlayan tetikleyiciler gibidirler. Farklı renklere sahip farklı vurgulayıcılar kullanın; zaman ve tekrar ile bu yaklaşımı kolayca öğrenmeye başlayacaksınız.


3. Sorumluluk Almak

Başarılı insanlar eylemleri ve seçimleri için sorumluluk alırlar. Başarılı bir öğrenci olmak ve sınavlarınızın çoğunu geçmek istiyorsanız, notlarınız için kesinlikle sorumluluk almalısınız.

Hava uygun olmadığında sonbaharda bir T-Shirt’te yürümeyi seçtiyseniz, üşütürsünüz. Yakaladığınız soğuktan dolayı sınavınız için çalışamıyorsanız, bu tamamen sizin hatanızdır, “soğukluğunuzun hatası” değildir.


4. Öğrenme Yol Haritası Oluşturma

Yolun sonunun nerede olduğunu bilmeden çalışmak sizi bunalmış, stresli hale getirecek ve sınavlarınızı geçme şansınıza kesinlikle zarar verecektir. Bunun yerine sonunu akılda tutarak başlayın. Ne öğrenmeniz gerektiğini görün, daha fazla parçaya bölün ve tek tek ele alın.


5. İçgözlem

Hiç hala doğru yolda olup olmadığınızı kendinize sorun için yalnız kalmaya alıyor musunuz veya olmasın? Yoksa sadece hayatınıza devam ediyorsunuz, asla durmuyorsunuz ve asla optimize etmiyor musunuz? İç gözlemler genel ilerlemeniz için son derece faydalıdır, bu nedenle bu aktiviteyi daha ciddiye almaya başlayın. Her ay bir tane alın ve çalışma performansınızın nasıl iyileştiğini fark edin.


6. Sağlıklı Yemek ve Su İçmek

Bu muhtemelen alabileceğiniz en genel tavsiye. TV reklamları bile her zaman söylüyor. Çünkü bu çok yaygın, birçok insan bunu görmezden geliyor. Etkili bir akademik performans için sağlıklı beslenme ve sulu kalmak çok önemlidir. Bu alışkanlıkları ihmal etmemelisiniz!


7. Egzersiz

Yine, başka bir ortak ipucu: egzersiz. Egzersizin sizi mutlu etmesinin yanı sıra, hafızanızı ve üretkenliğinizi de artıracaktır. Yeni bilgileri öğrenmek daha kolay görünecektir ve bunun nedeni beyninizin daha yüksek performanslarda çalışmak için gerekli uyarıcıları almasıdır. Eğer koşu ya da kaldırmadan nefret ediyorsanız yürüyüşe çıkın; yürüyüşten nefret edersen, yüzmeye git. Ne yaparsan yap, aktif kal!


8. Yaşam Tarzı Dengesi Bulun

Hiç durmadan çalışmak sınavlarınızı geçmek için doğru yol değildir. Bazen daha az çalışmak, ancak daha odaklanmak daha da iyidir. Çok çalışmak ve akıllı çalışmak iki farklı kavramdır. Herkes çok çalışabilir, ancak tüm öğrenciler bunu akıllıca yapmaz. Zaman zaman işten çıkarmanız gerekir.

Sosyal bir hayatınız olsun – çok fazla zamanınızı almamalı, ancak biraz çeşitlilik daha fazla sınav yapma şansınızı artıracaktır.


9. Çalışma Ortamınızı Değiştirin

Her zaman aynı yerde çalışma. Ortamlarımızdan sıkılmaya ve yeni bir şey için özlem duymaya eğilimliyiz. Henüz düşünmemiş olsanız bile, belki de çalışmak için daha iyi bir yer bulabilirsiniz. Her zaman kütüphane, ofis ve ev arasında geçiş yaparım. Hayatımda monotonluk yaratmıyormuşum gibi hissettiriyor.


10. Mola Ver

Herkesin ara vermesi gerekiyor. Molalar olmadan pek başaramadık. Beynimizin robotun programlaması gibi çalışması gerekmez. Karşılanması gereken belirli ihtiyaçlarımız var. Bu ihtiyaçlar biraz zaman alır; örneğin, bazı insanlar bir yere aitmiş gibi hissetmeden asla başarılı olamazlar. Ya da hayatta kalabilmek için şefkat ve arkadaşlığa ihtiyaçları vardır.

Molalar, işten kopmanıza yardımcı olacak ve size yeni ve yeni bir motivasyon verecektir.


11. Sınırlayıcı İnançları Ortadan Kaldırmak

Sınırlayıcı inançlarınızı ortadan kaldırmak, her türlü sınav için büyük bir destek sağlamalıdır. Sınırlamayı aklınızdan çıkardıktan sonra alacağınız güven, çalışma performansınızı ve sınavın performansını gerçekten artıracaktır. Asla bir A ile geçemeyeceğinize inanıyorsanız, asla A ile geçemezsiniz. Aksi takdirde, dileklerinizi yerine getirebilirsiniz.


12. Sizden Ne İstendiğini Anlayın

Herhangi bir sınavdan önce, okumanız gereken şeyin ne olduğunu açıkça anlamalısınız. Birçok öğrenci çalışma materyalini seçmekte sorun yaşıyor. Ayrıca, birçok öğrenci sınavın gerçek gereksinimlerini anlayamaz; bu nedenle planlama ve çalışma sürecinden önce uygun özen gösterilmelidir.


Sonuç

Üniversite sınavlarını geçmek roket bilimi değildir. Elbette kolay değil ama imkansız da değil. Bu on beş stratejiye göre hareket etmeyi seçerseniz ve bunlara sürekli olarak hareket etmeyi seçerseniz , başarınızı garanti edebilirim. Hayatta hiçbir şey kolay değildir, bu yüzden işi yapmaya başlayın ve daha iyi bir öğrenci olun!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu