Blog

Üniversite Tercihi Yapacaklara 10 Maddelik Tavsiye

Üniversite Tercihi Yapacaklara 10 Maddelik Tavsiye. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra hayatının tercihini yapacak öğrenciler doğru karar vermekte zorlanabiliyor. Tüm eğitim hayatımızın amacı iyi bir mesleğe sahip olmak. Üniversite sınavından ne kadar yüksek puan alırsanız alın tercihinizi bilinçli yapmadıktan sonra tüm emekleriniz boşa gidebilir.

Üniversite Tercihi Yapacaklara 10 Maddelik Tavsiye

  • İlk olarak sevgili, aşk gibi unsurları göz önünde bulundurarak tercih yapmayın. O aşık olduğunuz kişi iki gün sonra çeker gider; siz o hiç sevmediğiniz şehirde, hiç sevmediğiniz üniversiteyi bitirmek zorunda kalırsınız.
  • Önce bölüm sonra üniversite seçin. Çimleri güzel diye bir üniversiteye atlamayın. Seçeceğiniz bölüm mesleğiniz olacak, mesleğinizi de yüksek ihtimal 60 yaşına kadar yapacaksınız unutmayın.
  • Bölümü seçerken de “acaba dersler kolay mı, zor mu? ” diye düşünmektense “okuduktan sonra ne olacağım?” diye düşünün. 4 sene de okul biter ama hayat öyle kolay geçmez.
  • Bir sene daha kaybedemem demeyin. Yanlış tercihte kaybınız çok daha fazla olur. İstediğinizi gerçekleştirmek için gerekirse bir sene daha bekleyin.
  • Çevrenizde akıl verecek kişi çok olur ama işi bilen az olur. Herkesi dinlemeyin. Dinleyecekseniz seçmek istediğiniz bölümden mezun olmuş, çalışan kişilerle irtibata geçin.

Önerilerimizi paylaştıktan sonra gelin hep birlikte Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenelim:

1- Kendinizi Tanıyın

İleride hangi mesleği yaparsanız mutlu olabileceğinizi düşünün. Sabırlı mısınız? Meraklı mısınız? Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ne? Kişilik özellikleri ve yönelimlerine göre liste yapın.

2- Lisansta Sıralama

Lisans tercihlerini puana göre değil sıranıza göre yapın. 4 yıl ve üzeri bölümlerde puanla tercih yaparsanız yanılır hatta açıkta kalabilirsiniz.

3- İstediğiniz Önemli

Bir aday eğer 18 binden öğrenci alan bölümü daha çok istiyorsa, 14 binden öğrenci alan bölümün üzerine tercih listesinde yazıp, şansını denemeli.

4- İstemediğini Yazma

Okumak istemediğiniz bir bölümü yazar ve yerleştirirseniz, kayıt yaptırmazsanız da seneye OBP puanının yarıya iner. 24 tercihin hepsini doldurmak zorunda değilsiniz.

5- Kontenjanları Karşılaştır

Doğru tercih için bölümlerin 2020 ve 2021 kontenjanlarını karşılaştırın. Örneğin 2020’da 50 olan kontenjan 60’a çıkmışsa, programın başarı sırası düşer ve şansınız artar.

6- Özel Şartlar

Tercih Kılavuzundaki özel şartları okuyun. Pilotaj gibi bazı bölümlerde boy ve kilo gibi özel şartlar aranıyor. Kazansanız da, şartlar tutmazsa kayıt yaptıramazsınız.

7- Yeni Bölümler

Yeni açılan yükseköğretim programlarını ve çağın mesleklerini istek sıranıza göre listenize ekleyin.

8- Boş Kontenjanlar

2020 Kılavuzunda bazı programların karşısında puan ve başarı sırası yazmıyor. Bu programlar, ‘Talep olmadığı için 2021’da boş kaldı’ diye yorumlanmalı.

9- Ön Lisansta Puan

Yüksekokullarda 200-300 bin kişilik kaymalar olabiliyor. Adaylar çok esnek bir tercih listesi yapabilir. Baraj puanının kaldırılması 4 yıllık bölümlere ilgiyi arttıracak. Bu da 2 yıllıklara yerleşme şansını yükseltir.

10- Uzmanlara Sorun

Eğitim Koçu adlı kişi ya da kişiler uzman olmadığı için yanlış yönlendirip, kafanızı karıştırıyor. Tercihlerinizin son halini mutlaka uzman bir rehber öğretmene sormalısınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu