Öğrenci Gazetesi

Üniversitede Koşullu Geçme Şartları: DC ile Geçmek İçin Ortalama Kaç Olmalı?

Üniversitede Koşullu Geçme Şartları: DC ile Geçmek İçin Ortalama Kaç Olmalı?. Üniversite öğrencileri vize ve final sınavlarından aldıkları notlar doğrultusunda dersleri geçer veya kalırlar. Kaldıkları dersi diğer yıl alttan alırlar. Birde daha çok mezun olmaya çalışan öğrencilerin hayatını kurtaran koşullu geçme veya şartlı geçme vardır. Koşullu geçme şartı sayesinde dönem sonu  CD, DC veya DD gibi harf notu alan öğrenciler mezuniyet için fakülte tarafından belirlenen ortalamayı geçtikleri taktirde dersi geçerler. Peki Üniversitede Koşullu Geçme Nedir? Koşullu Geçme Şartları Nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Üniversitede Koşullu (Sorumlu) Geçme Şartları 

Üniversite öğrencileri vize ve final sınavlarından aldıkları notlara göre dersleri geçerler veya ilgili dersi alttan alırlar. Sınavlardan alınan puanlar daha sonra AA, BC, CA gibi harf notlarına dönüştürülür. 100’lük sistemdeki puanlar karşılığındaki harflerle eşleştirilir. Bu kapsamda X dersindeki harf notunuz CD, DC veya DD olarak sisteme geçmişse bu dersleri koşullu geçmiş sayılırsınız. Bu durumda yapmanız gereken tek bir şey vardır. O da fakülte tarafından belirlenen mezuniyet için gereken not ortalamasını tutturmanızdır. Örneğin fakülteniz mezuniyet için 2.00 not ortalamasını sınır belirlemişse siz de 2.05 ortalamayla mezun oluyorsanız CD, DC veya DD aldığınız dersleri geçmiş sayılırsınız. Ancak not ortalamanız gereken sınırdan daha aşağıda ise bu dersleri tekrar almanız istenmektedir.

Üniversitede öğrencilerin derslerden direkt olarak geçmek için alması gereken harf notu CC olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin direkt olarak o dersten kaldığını, alttan aldığını gösteren harf notu ise FF olarak belirlenmiştir. FF aldığınız dersleri bir sonraki dönem tekrar almanız gerekmektedir.


DC ve DD İle Geçilir mi?

DC ve DD yukarıda saymış olduğumuz koşullu geçme şartlarına tabidir. Şayet mezuniyet puanınız 2 ve üzerinde ise herhangi bir sorun yaşamadan mezun olabilirsiniz. Ancak bunun altında ise bu derslerden bazısını veya bazılarını tekrar alarak ders notlarını yükseltmeniz ve mezun olmak için gerekli olan mezuniyet puanına ulaşmanız gerekmektedir.


DD ve DC Dersim var, Bursum Kesilir mi?

Eski sistemde KYK üniversite öğrencilerinin 3 tane FF ders notuna sahip olması durumunda, öğrenciyi başarısız kabul ediyor ve sahip oldukları bursu krediye çeviriyordu. Ancak değişen sistemde artık genel ortalamaya bakılıyor. Bu sebepten ders ortalamalarınız 2 ve üzerinde ise FF derse sahip olsanız bile bursunuz kesilmez. AÖF yani Açık Öğretim Fakültesi için de yukarıda anlatmış olduğumuz sistem aynen geçerlidir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Çan Eğrisi Sistemi Nedir? Çan Eğrisi Not Hesaplama Nasıl Yapılır?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu