Öğrenci Gazetesi

Üniversitede Kredili Ders Sistemi Nasıl Olur?

Üniversitede Kredili Ders Sistemi Nasıl Olur?. Üniversiteye yeni başlayacak olan öğrencilere derslerle ilgili geçme ve kalma bilgilerini paylaştığımız bu yazı sizlerle birlikte sitemizde yer almaktadır. İşte yeni sistemde kredili ders geçme ve dersten kalma ile ilgili bilgiler şöyledir:

Üniversitede Kredili Ders Sistemi Nasıl Olur?

İlk olarak öğrenciler iki dönem boyunca her dönem başı ders seçerler. Dönem başlarında Güz ve Bahar olmak üzere iki dönem bulunmaktadır. Bu dönem başlarında 30 kredi olmak şartı ile derslerini sistemlerinden seçerler.

Güz dönemi sonunda üniversitenin kendi belirlediği not ortalamasının üstünde olan öğrenciler Bahar döneminde kredilerini artırarak üst sınıflardan ders seçebilirler.  Üniversitenin belirlemiş olduğu not ortalamasının altında kalan öğrenciler ise 30 kredi olmak şartı ile Bahar döneminde bulunan o sınıfa ait dersleri almaya devam ederler. Bazı üniversitelerde bu durum kredili sistem dışında not ortalamasına bakılarak sınıf tekrarı veya sınıf geçme ile de değerlendirilebilir. Çoğu üniversitenin uygulamış olduğu ders başına kalma veya geçme durumu ile öğrenci sınıfta kalmaz sadece dersten kalarak üst sınıftan daha az krediye sahip dersleri seçerek otomatik dönem veya yıl uzatabilir. .

FF (Yani dersten devam sıkıntısı yaşanmadan sınavlardan kalınmış) alınan derslere diğer dönem veya senelerde devam zorunluluğu aranmadan kredi alarak dersin sınavlarına girilirken NA(Derse katılım yeterince olmamış) alınmış ise diğer dönem veya senede bu derse devam zorunluluğu getirilerek ders tekrardan alınabilir.

Tabi bu NA ve FF terimleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Sınıf geçme ortalaması çoğu üniversitede 1.8 iken diğer üniversitelerde değişiklik gösterebilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Ara Sınıf Nedir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu