Blog

Üniversitedeki Öğrenci Toplulukları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Üniversitedeki Öğrenci Toplulukları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey. Üniversite öğrencileri derslerden bir mola vermek ve boş zamanlarında içki içmek ve parti yapmaktan başka bir şey yapmak için üniversite topluluklarına (veya öğrenci kulüplerine) katılmayı düşünmelerini söylerim. Üniversitedeki topluluklar ve kulüpler, spor takımlarından hobi organizasyonlarına, siyasi ve kurtuluş gruplarına kadar uzanan çok çeşitli grup ve organizasyonlardan oluşmaktadır.

Üniversitedeki Öğrenci Toplulukları

Arkadaşlar hayat istediğimiz kadar özgür değil.

Üniversiteye ilk girdiğinizde hangi kulüp veya topluluğa katılacağınıza karar vermek zor olabilir. Seçenekler sonsuz ama maalesef vaktiniz değil. İlk önce toplumunuzdan çıkmak istediğinizi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Zaten sevdiğiniz bir sporu oynamaya devam etmek için bir spor takımına katılmak ister misiniz, yoksa her zaman istediğiniz sporu oynamaya başlamanın zamanı mıdır? Almak istediğin, ama hiç zaman bulamadığın hobiler var mı? Yoksa sadece seninle benzer ilgileri olan daha fazla insanla tanışmak mı istiyorsun?

Veya bu fırsatı tamamen farklı bir şey denemek için kullanabilirsiniz, genellikle yapma şansına hiç sahip olamayacağınız bir şey

Buna karar verdikten sonra, üniversitenizin sunduğu kulüpler veya topluluklar listesine bakmaya değer (bunu genellikle üniversitenin web sitesinde bulabilirsiniz veya üniversiteye ilk geldiğinizde bulabilirsiniz) ve istediğiniz bir çiftin olması hakkında daha fazla bilgi.

O zaman çoğu toplum bir tatma seansı sunacak, böylece söz vermeden katılabileceğiniz ve deneyimleyebileceğiniz bir deneme seansı sunacak ve daha sonra seçtiğiniz kulübü sevmeye devam ederseniz devam edebilirsiniz.


Toplumlar Söylediklerini Yapamazlar

Diyelim ki siyaset ya da sosyal adalet ya da kurtuluş hareketi sizin türden bir şey. Bu kategorilere giren grupların (belirli siyasi partiler, feminist toplumlar ve benzerleri) belirli bir bakış açısına sahip olması muhtemeldir.

Bu organizasyonların birçoğu toplantıları için bir tartışma formatına sahip olacak ve bu nedenle, özellikle karşıt bir bakış açısına sahipseniz, katılmaya zaman ayırmaya değmeyeceğini hissedebilirsiniz.

Kendinizi yalnız ve yalnız hissettiğiniz bir toplum toplantısına katılmaktan daha kötü bir şey yoktur, çünkü herkes “toplumun görüşünü” tutar. Çıkarmaya karar verirseniz, yürütme komitesinde pozisyon almak için koşmayı seçerseniz, insanların toplumun imajına zarar vereceğinizi hissedebilecekleri için, bunun size karşı çalışabileceği konusunda uyarılırsınız. Sadece herkesin kendi fikrini hakkettiği halde, başkalarının da etrafındaki herkesin aynı görüşü paylaştığını unutabileceğini unutmayın.


Kulübün Ücreti

Oldukça sık katılmak için bir üyelik veya yıllık ücret ödemeniz gerekebilir. Bir toplum yürütme komitesinin bir üyesi olarak, bunun toplum için etkinliklere ve ekipmanlara fon sağlamaya gittiğini söyleyebilirim. Bu ücret, bir kulübün ne kadar teknik karar verdiğinize bağlı olarak 50 ile 500 TL arası rakamlar olabilir.

Bu noktada, topluma ne kadar istekli olacağınızı düşünün. Bir spor toplumu açısından, sağlıklı kalmak, yeni bir spor öğrenmek veya sadece hafta boyunca aktif olmak mı istiyorsunuz yoksa mahsulün kreması olmak ve üniversitenizi temsil etmek mi istiyorsunuz? Bu karar, belirli bir toplum için ne kadar zaman ve para ayırmanız gerektiğini etkileyecektir.


Yeni Şeyler Denemek

Üniversite deneyiminiz büyük ölçüde ne yaptığınıza bağlı olacaktır. Üçüncü yılda bir topluma katılmanın hiçbir anlamı yoktur, ilk yıl içinde katılmanın harika ve dileğiyle olduğunu keşfedebilirsiniz. Aynı şekilde, asla geri dönmeyeceğiniz şeyleri denemek de sorun değil.

Ancak yapılacak önemli şey, bir sıçrama yapmaktan ve yeni bir şeyler denemekten korkmak değildir. Örneğin beni al: Üniversiteye girdiğimde rol yapma topluluğuna katıldığımı belirttim. Daha önce hiç rol yapmadım ve “cool” olabileceğini düşündüm. Ancak çok hızlı bir şekilde onu sevmeye başladım ve deneyimlerden en yakın arkadaşlarımdan bazılarını yarattım.

Bu yüzden yeni şeyler deneyin çünkü günün sonunda, üniversitenin konusu budur.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu