Öğrenci Gazetesi

Vize ve Final Sınavı Nedir? Vize Sınavı Nasıl Olur?

Vize ve Final Sınavı Nedir? Vize Sınavı Nasıl Olur?. İlköğretim ve ortaöğretim yazılı sınav olarak adlandırdığımız sınavlar Üniversite sınav sisteminde Vize, Final ve Bütünleme sınavı olarak adlandırılır. Üniversite sınav sisteminde yıl sonu ders notu % 40 vize, % 60 final notu ortalaması alınır. Peki Vize (ara sınav) ve Final Sınavı Nedir? Vize ve Final Sınavı Arasındaki Fark Nedir? Gelin hep birlikte Üniversite sınav sistemi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Vize Sınavı (Ara Sınav) Nedir?

Üniversiteler akademik takvimi dönem başında açıklar. Akademik takvimde yıl boyunca yapılacak vize, final, bütünleme sınavlarının tarihleri yer alır. Vize haftası eğer fakülteniz dönemlik sistem uyguluyorsa kasım ayında yapılır. Eğer fakülteniz bir yılı bir dönem olarak kabul ediyorsa vize haftası ocak ayında yapılır. Üniversitede sınavlar arka arkaya yapıldığı için vize haftası olarak adlandırılır.

Çoğu Üniversite dönemlik eğitim sistemi uyguladığı için ilk dönem vize sınavları Kasım ayında, Final sınavları ise Ocak ayında yapılır.

İkinci dönem ise vize sınavları Nisan ayında, Final sınavları ise Haziran ayı başında yapılır.

Vize sınav sonucu alınan puan, dönem sonu puanını % 40 katkı sağlar. Bazı üniversitelerde vize notu, ortalama notun % 30 – % 20 gibi daha düşük bir kısmını etkileyebiliyor.


Vize Sınavı Nasıl Olur?

Vize sınavı dönem başladıktan sonra işlenen konuları kapsar. Vize sınavının yazılı ya da test olacağını dersin öğretmeni belirler. Vizeler sınavları ara dönemde yapıldığı için ara sınav olarak da adlandırılır.

Dönem sonu notu hesaplanırken vize puanının % 40’ı, final sınavının ise %60’ı baz alınır. Dersten geçilebilmesi için dönem sonu notunun 50 ve üzerinde olması gerekir.


Final Sınavı Nedir?

Final sınavları ilk dönemin Ocak ayında, ikinci dönemin ise Haziran ayında yapılır. Final sınav konuları vize sınav konularına dahildir yani dersin tüm konuları final sınavına dahildir. Final sınavı puanı dönem sonu notuna % 60 etkilidir. Bazı üniversitelerde ise bu ortalama %70-80 dir. Bu nedenle final sınavı oldukça önemlidir.

Devamsızlık yüzünden sınıfta kalan öğrenciler final sınavlarına katılamaz.

Final sınavı sonrası dönem sonu notu 50 puanın altında kalan öğrenciler o dersten kalır.


Bütünleme Sınavı Nedir?

Vize ve final sınavı sonucu dönem sonu 50 puanın altında olan öğrenciler o dersten kalır. Dersten kalan öğrenciler bütünleme sınavına girerek kaldıkları dersten geçebilirler. Bütünleme sınavlarında ders sınırlaması yoktur. Kaldığınız tüm derslerden bütünleme sınavına girebilirsiniz. Bütünleme sınavları çoktan seçmeli veya test olarak uygulanabilir. Bazı üniversiteler de BÜT uygulaması yokken bazılarında vardır. Alttan ders bırakmamak için bütünleme sınavlarına girmenizi öneriyoruz.

Bütünleme sınavına girdiğiniz dersten geçebilmeniz için en az 70 puan almanız gerekmektedir. Bütünleme sınavından da kalan öğrenciler yaz okuluna giderek kaldığı derslerden geçme şansına sahiptir.


Yaz Okulu Nedir?

Yaz okulu öğrencilerin geçemedikleri dersler için ücretli olarak başvurabildikleri 7-8 hafta süren derslerdir. Yaz okulunda öğrenciler bir vize ve bir final sınavına girerler. Normal dönemdeki gibi vize puanlarının % 40’ı, final sınavlarının ise % 60’ı baz alınarak notlar hesaplanır. Bu sistem Üniversitelere göre değişiklik gösterebilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Çan Eğrisi Sistemi Nedir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu