Kimdir

Yaşar Okuyan Kimdir, Kaç Yaşında? Yaşar Okuyan Hayatı ve Biyografisi

20 ve 21. Dönem Ana Vatan Partisinden Yalova Milletvekilliği yapan Yaşar Okuyan Kimdir, Kaç Yaşında? merak edilen isimlerden oluyor. 2004 yılında da Demokrat Türkiye Partisi’nin genel başkanı seçilen Okuyan 1950 İstanbul doğumludur. Gelin hep birlikte Yaşar Okuyan Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Yaşar Okuyan Kimdir, Kaç Yaşında?

Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Yalova Milletvekilliği görevinde bulunan Yaşar Okutan 28 Ağustos 1950 İstanbul doğumludur. Okuyan 2023 yılı itibariyle 72 yaşındadır. Aslen Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Büyükköy’den Yalova’nın Elmalık köyüne yerleşmiş bir ailenin çocuğudur. İstanbul Özel Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 2012 yılında Özlem Kaya ile evlendi ve üç çocukları vardır.  .

21 yıl çeşitli gazete, dergi ve ajansta muhabirlik, foto muhabirlik, köşe yazarlığı, istihbarat müdürlüğü yaptı ve sürekli Basın Kartı almaya hak kazandı. İmbat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Yalova’nın il olmasından sonra 20. ve 21. Dönem’de Yalova milletvekili seçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.


Yaşar Okuyan Hayatı ve Biyografisi

Aktif siyasete 1970’li yılların başında MHP’de başladı. O yıllarda MHP’nin yayın organı Hergün gazetesi’nde köşe yazarlığı ve Ülkücü Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda MHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak yargılandı.

Yaşar Okuyan, Mesut Yılmaz’ın ANAP liderliğine seçilmesinden sonra bu partiden Meclis’e girdi. ANAP’ta sürekli Ülkücü geçmişiyle anıldı. Eski ocağını rencide etmemeye, ancak ANAP’lı kimliğini vurgulamaya özen gösterdi. Özgeçmişinde MHP yıllarını gazetecilik yaptığı dönem olarak tarif etti. Okuyan, Mesut Yılmaz’la ters düşünce bakanlık görevi ile ANAP’tan ayrıldı. .

ANAP’tan istifa etmesinin ardından 2002 yılında eski partisi MHP’ye katıldı. Daha sonra MHP’den de ayrıldı ve 28 Mart seçimleri’nde Doğru Yol Partisi’nden Yalova Belediye Başkan Adayı oldu, fakat seçilemedi. Kasım 2004’te Ankara kulislerinde yeni parti kuracağı söylentileri dolaşırken sürpriz yaparak, 28 Şubat sürecinde Hüsamettin Cindoruk ve ekibi tarafından kurulmuş olan Demokrat Türkiye Partisi’nin başına geçti. Mayıs 2005 olağan kongresinde partinin ismini Hürriyet ve Değişim Partisi olarak değiştirtti. Partinin amblemi de ‘yeşil zemin üzerinde güneş’ oldu. Böylece 5 yıl içinde 6 genel başkan (sırasıyla Hüsamettin Cindoruk, İsmet Sezgin, Mehmet Ali Bayar, Yılmaz Hastürk, Sema Küçüksöz ve Önder Günay) değiştirmiş bulunan DTP tarihe karışmış oldu.

2008 yılında genel başkanlığını yaptığı Hürriyet ve Değişim Partisi’ni kapatarak, kadrosuyla birlikte Halkın Yükselişi Partisi’ne katıldı. Daha sonra Yaşar Nuri Öztürk tarafından partiden ihraç edildi. .

İşçi Partisi’nin 15 Şubat 2015 tarihinde yapılan kongresinde kurulan Vatan Partisi’nde genel başkan yardımcılığına getirildi. .

2018 yılında görevinden ayrıldı. Aynı yıl CHP’ye üye oldu.

22 Şubat 2023 tarihinde CHP ile ilişiği kesildi.

Yaşar Okuyan: Twitter

Yaşar Okuyan: Instagram


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu