Din

Yasin Suresi Ne İçin Okunur? Yasin Suresinin Fazileti Nedir?

Yasin Suresi Ne İçin Okunur? Yasin Suresinin Fazileti Nedir?. Kur’an-ı Kerim, Allah’ın insanoğluna bahşettiği en büyük nimettir. Kur’an-ı Kerim’in her bir kelimesinin okunmasında bir sevap vardır. Peygamberimiz HZ. Muhammet “Şüphesiz her şeyin bir kalbi vardır ve Kuran’ın kalbi Yasin’dir. Ümmetimden her müminin kalbinde yer etmesini isterim.” demiştir.  Yasin Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 36. suresidir ve 83 âyettir. Gelin hep birlikte Yasin Suresi Ne İçin Okunur? Yasin Suresinin Fazileti Nedir? öğrenelim.

Yasin Suresi Ne İçin Okunur?

Yasin-i Şerif‘i dünyanın her yerindeki Müslümanlar ezberliyor ve saygıyla okuyor. Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.)’in, okunmasında çeşitli faziletler olduğunu belirtmiştir. Gelin hep birlikte Yasin-i Şerif ne için okunur? öğrenelim.

Peygamberimiz Muhammed S.A.V. şöyle buyurmuştur:

“Şüphesiz her şeyin bir kalbi vardır ve Kur’an’ın kalbi de Yasin’dir. Ben onun ümmetimden her müminin kalbinde olmasını isterim.” -Tefsir -el- Sabuni, cilt:2


Peygamber Efendimiz (SAV), “Ağrıyan dişinin üzerine şehâdet parmağını koyup Yâsin-i şerîfin son tarafını nihhayete kadar oku, biiznillah teâlâ şifâ bullur.” buyurmaktadır. (Suyûtî, el-Câmi’us-Sağîr, no: 5218)


“Ölüm alâmetleri zuhur eden hastalarınız üzerine Yâsin-i Şerîfi kıraat ediniz.” (Ebû Dâvûd, Cenâiz, 19-20) Yukarıdaki 2. ve 3. hadisten anlaşılacağı gibi hastalıklar için günümüzde şifa niyetine okunan Yasin-i şeriflerin hastanın iyileşme sürecinin hızlanması için okunabilir.


“Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini cuma günü ziyaret ederek orada Yasin sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar.” (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl16/468)


Yasin Suresinin Fazileti Nedir?

Yasin suresi okumanın Fazileti bir çok hadisle belirtilmiştir. Yasin-i Şerif suresi her Müslümanın devamlı olarak okuması gereken en faziletli surelerden biridir.

Yasin Suresi’nin mağfiret faydaları hakkında Peygamberimiz Muhammed S.A.V. şöyle buyurmuştur:

“Kim geceleyin Allah’ın rızasını dileyerek Yasin suresini okursa, Allah onu bağışlar.” İbn Hibban, Darimi 3283/A, Ebu Yala, Taberani, Beyhaki ve Merdaveyh.

Bir kimse geceleyin Allah Teâlâ’yı razı etmek niyetiyle Yasin Suresi’ni okursa, ertesi sabah günahsız olarak uyanır.


Peygamberimiz Muhammed S.A.V Yasin suresi okumanın bir başka faziletini ise şöyle belirtiyor.

“Kim Yasin suresini okursa, Allah ona Kur’an’ın tamamını okumuş kadar sevap verir.” -Tirmizi 2812/A


Peygamberimiz Muhammed S.A.V:

“Ölmek üzere olanlara Yasin okuyun.” -Sanan Ebi Davud

Bu hadisten de anlaşılacağı üzere, Yasin Suresi’nin ölmek üzere olan kişinin yakınında okunması tavsiye edilmektedir.


Ata bin Ebi Riba tarafından rivayet edildiğine göre, Peygamber Muhammed S.A.V. şöyle buyurmuştur;

Kim günün başında Yasin Suresi’ni okursa, o günkü tüm ihtiyaçları karşılanır.

Eğer Allah’ın tam desteğine ihtiyacınız varsa, sabah namazında Yasin Suresi’ni okumayı alışkanlık haline getirmeyi deneyin. O gün önünüze çıkan tüm engelleri ve sorunları ne kadar kolay aştığınızı göreceksiniz.


Yasin Suresi Ne Zaman Okunur?

Yasin Suresi sabah namazından sonra, evlilikte, hamilelikte, Allah’tan bağışlanma dilemek için, ölüm anında veya ölümden sonra acıyı hafifletmek için okunur.


Yasin Suresi Kaç Defa Okunur?

Yasin Suresi’ni okumak için sabit bir sayı yoktur. Ancak, İslam alimleri tarafından 7 ve 41 kez okunması tavsiye edilir. Buna ek olarak, her gün okumanın daha büyük faydaları vardır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Elem Neşrah Leke Sadrak Suresi Ezberle: İnşirah Suresi Türkçe Okunuşu

👉 Celcelutiye Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu

👉 Şahmeran Duası Nedir, Ne İçin Okunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu