Öğrenci Gazetesi

Yatay Geçiş Dilekçe Örneği PDF / Word İndir

Yatay Geçiş Dilekçe Örneği PDF / Word İndir. Halihazırda öğrenci iken yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? merak etmekteler. Başka üniversitede öğrenimine devam etmek isteyen öğrenciler Yatay Geçiş Dilekçe Örneği PDF / Word İndirmek isteyenler araştırmaya başladı. Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim…

Yatay Geçiş Dilekçe Örneği PDF / Word

Yatay geçiş yapak isteyen öğrencilerin bu dönemlerde en çok merak ettikleri Yatay Geçiş Dilekçe Örneğidir. Herhangi bir üniversiteye kayıt olduktan sonra ve en az 2 yarıyıl eğitimin ardından okuduğu bölümünden memnun kalmayan ya da başka bir üniversitede öğrenimini devam ettirmek isteyen öğrenciler için sunulmuş olan büyük bir fırsattır. Yatay geçin iki türü mevcuttur. Bunlardan biri kurum içi diğeri de kurum dışıdır.

Yatay Geçiş için öncelikle bir dilekçe yazmalısınız. Dilekçenizi hazırlarken  öncelikle kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, okulunuz ile ilgili bilgileri doğru olarak yazmanız gerekmektedir. Ayrıca ekler bölümüne dilekçeniz ekinde okula sunduğunuz belgeleri de muhakkak bildiriniz. Bunun yanı sıra belgelerinizin eksik olmamasına da dikkat ediniz. Aşağıdaki örnek dilekçeden yola çıkarak kendi yatay geçiş başvuru dilekçenizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Aşağıda Yatay Geçiş dilekçe Örneklerini İndirebilirsiniz

Yatay Geçiş Dilekçe Örneği Word İndir

Yatay Geçiş Dilekçe Örneği PDF İndir


Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş, mevcut okuduğunuz üniversiteden başka bir üniversiteye veya bir üniversitenin bölümünden ona eş değerdeki farklı bir bölüme geçiş yapmaya imkan sunan uygulamadır.  3 farklı yatay geçiş türü bulunur. Bunlar; kurumlar arası yatay geçiş, kurum içi programlar arası yatay geçiş ve merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiştir.

Kurum içi programlar arası yatay geçiş :ile aynı üniversite içinde yer alan farklı bölümlere geçiş yapma imkanı bulabilirsiniz.

Kurumlar arası yatay geçiş: Başka üniversitelere geçiş yapma imkanı bulabilirsiniz.  Kurumlar arasında yapılacak olan yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yer alan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlara göre yapılır. Kurumlar arasında yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin, öğrencinin kayıtlı olduğu programda bitirdiği dönemlere ait olan genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması gerekir.

Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş:  Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yaparak üniversiteyi kazandığınız sene aldığınız puan ile değerlendirme yaparak yatay geçiş yapabilirsiniz.

Genel olarak Yatay geçiş türlerini ve şartlarını özetleyecek olursak; İkinci fıkrada belirtilen başarı şartını sağlayamayan ama merkezi yerleştirme puanı geçiş yapmak için istediği diploma programının taban puanına eşit ya da daha yüksek olan adaylar, yatay geçiş başvurusu yapma imkanı bulur. Yükseköğretim kurumlarında belirlenen yatay geçiş kontenjanları çerçevesinde değerlendirme ve başvuru takvimi, Yükseköğretim Kurulu’nun resmi internet sayfasında ilan edilir.

Önlisans derecesi ile verilen diploma programlarında yatay geçiş kontenjanları çerçevesinde başvuru ve değerlendirme takvimi için ikinci yarıyıl için Ocak ayı, üçüncü yarıyıl için de Temmuz ayı içinde internet sitesinde ilan edilir. Lisans derecesi ile verilen diploma programları ile dört yıllık eğitim veren programlar için yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi Temmuz ayı içinde ilan edilir.

Kontenjan sınırlaması bulunmayan uzaktan eğitim programlarına ya da açık yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Eylül ayının ilk haftasının son günü mesai saatinin bitimine kadar ilgili yükseköğretim kurumuna başvurur. Yatay geçişle gelen öğrencilerin önceki diploma programından almış olduğu ve başarı ile geçtiği derslerin intibakının yaparak, bu derslerle ilgili daha önce alınan notlar transkripte işlenir ve bunun sonucunda not ortalamasına eklenir.


İlginiz Çekebilir  👇

👉 Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu