Öğrenci Gazetesi

YDT Nedir? YDT Ne İşe Yarar? YDT Sınavına Kimler Girer?

YDT Nedir? YDT Ne İşe Yarar? YDT Sınavına Kimler Girer?. Ülkemizde üniversiteye girebilmek için ÖSYM tarafından yapılan sınava girip okumak istenilen bölümlere yönelik test grupları cevaplandırarak yeterli puanı almamız gerekmektedir. Yabancı Dil Testi kısaca YDT olarak adlandırılır.

YDT Nedir? YDT Ne İşe Yarar?

YKS ile üniversiteye yerleşmek için sınava giren adayların belirli bir puan almaları gerekir. Her üniversite bölümü için farklı puan türleri bulunmaktadır. YKS puan türü ise 5 ana puan türünden oluşur. Bunlar sözel, eşit ağırlık, sayısal, dil ve TYT puan türüdür. YDT sınavı ise dil sınavı olmaktadır. YDT’nin açılımı ise yabancı dil testi olmaktadır.

YDT sınavı toplamda 80 sorudan oluşmaktadır. ÖSYM bu sınav için öğrencilere 120 dakika vermektedir. Yabancı dil okumak isteyen öğrencilerin TYT sınavı ile birlikte YDT sınavına girmeleri ve gerekli puanları almaları gerekir.

YDT adayların üniversitelerin dil üzerine eğitim veren bölümlerine girmesine yarayan puan türü olmaktadır. Dil puan türünün hesaplanmasında TYT’nin %40 YDT’nin ise %60 etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle üniversiteleri yabancı dil bölümlerinde okumak isteyen öğrencilerin TYT ve YDT sınavlarına girmeleri ve bu puan türünü almaları gerekmektedir.


YDT Sınavına Kimler Girebilir?

YDT sınavı üniversitelerin dil bölümüne girebilmeleri için hazırlanmış bir sınavdır. Tüm YKS için geçerli olduğu üzere lise son sınıf öğrencisi veya lise ve dengi okul mezunu olan herkes bu sınava girebilir. Bölüm tercihi konusunda bazı özel şartlar bulunmaktadır. Fakat genel olarak lise mezunu olmak dışında belirli bir şart bulunmamaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 YDT Son 13 Yıl Çıkmış Sorular PDF

👉 YKS (TYT-AYT-YDT) Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

👉 Yabancı Dil Testi (YDT) Deneme Sınavı PDF

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu