Öğrenci Gazetesi

Yemek Bursu Nedir? Yemek Bursu Nasıl Alınır?

Yemek Bursu Nedir? Yemek Bursu Nasıl Alınır? Yemek Bursu Kimlere Verilir? Sorularının yanıtları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Yemek bursu her Üniversite tarafından belirlenen kontenjanda açılır ve başvuru bilgileri her Üniversitenin resmi web sitesi üzerinden yayınlanır.

Yemek Bursu Nedir?

Üniversite Yemek Bursu her akademik yılın başında ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere yıl boyu ücretsiz hafta içi günde bir öğün yemek verilen burstur. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının önerisi üzerine Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Belirlenen yemek bursu kontenjanı öğrenci sayıları dikkate alınarak eğitim öğretim birimlerine tahsis edilir.

Yemek bursu başvuruları her öğrencinin kayıtlı bulunduğu eğitim öğretim birimine yapılır. Öğrencilerin müracaatlarına ilişkin değerlendirmeler birimlerce oluşturulacak ”Yemek Bursu Tespit Komisyonu” tarafından ihtiyaç önceliğine göre tespit edilerek oluşturulacak bir tutanakla öncelik sırasına göre sıralanarak Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına teslim edilir. Listeler konsolide edilerek web sitesinde yayınlanır.


Yemek Bursu Kimlere Verilir?

Yemek bursu almak isteyen öğrencilerin aşağıdaki belgelere sahip olması gereklidir.

  • En az % 40 engelli olan ve bu durumunu raporla belgelendiren öğrenciler,
  • Şehit ve gazi çocuğu olduğunu belgelendirenler,
  • Yetiştirme yurdunda kalanlar,
  • Milli sporcu olduğunu belgelendirenler,
  • İhtiyaç sahibi olup, durumunu beyan eden öğrencilere, yıl içerisinde başvurmaları halinde belirlenen kontenjanın %10’unu geçmemek üzere Rektörlük oluru ile yemek bursu verilebilir.

Yemek bursu almak isteyenler dönem başında Öğrenci İşlerinden detaylı bilgi alabilirler.


Yemek Bursu Nasıl Alınır?

Yemek bursu Üniversitelerde verilen öğlen yemekleri için geçerlidir. Yukarıdaki şartları taşıyan öğrenciler Üniversitelere göre başvuru şekilleri değişse de izlenilen prosedür aynıdır. Üniversitelerde bulunan Sağlık Kültür Daire Başkanlığı yemek bursu duyurusunun yaptıktan sonra başvurular Daire Başkanlığına yapılıyor. Başvurusu kabul edilen öğrenciler ücretsiz olarak öğle yemeklerini Üniversite yemekhanesinde yiyebiliyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Üniversite Yemek Ücretleri 2023 – 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu