Öğrenci Gazetesi

YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS) tercih döneminde adayların en çok merak ettiği konulardan biri olan YKS Tercihleri hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde yanıtladık. Bu soruyu genel olarak tercihlerini rehberlik desteği almadan, araştırmadan yapan adaylardan alıyoruz. Bu nedenle tercih işlemlerinizde kesinlikler rehberlik desteği almanızı öneriyoruz. Unutmayın bu tercih hayatınızın geri kalanı için ilk adım.

YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

YKS tercih işlemleri  “https://ais.osym.gov.tr” sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulaması üzerinden yapabiliyor. Aday öğrencilerin 24 tercih hakkı bulunuyor. 24 tercihi kullanmak veya kullanmamak size kalmış bir durumdur.

Tercihlerinizi yaparken:

  • Puana göre değil sıralamaya göre tercih yapın.
  • Tercih aralığınızı % 30 önden % 60 geriden yapın.
  • Özel koşulları mutlaka okuyun.
  • Yazdığınız üniversitelerin adresini, yabancı dil durumunu, stajlarını, yurtlarını, şehir merkezine yakınlığını ve sosyal hayatını araştırın. Özel üniversite tercih ediyorsanız tercih burslarını, burs kesilme durumlarını ve yıllık ücretlerini tam olarak öğrenin.
  • Gitmeyeceğiniz bir bölümü gelmez diye yamayın. Gelip gitmezseniz bir sonraki yıl OBP yarıya düşer.
  • Tercihlerinizi sisteme girdikten sonra “tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini görün. Çıktısını da alabilirsiniz.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra yine de tercih sıralamanızı değiştirmek eklemek ve çıkarmak istediğiniz bölüm olursa tekrar ÖSYM AİS sitemine girerek YKS tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bu işlemde her hangi bir sınırlama yoktur ve tercih işlemleri bitesiye kadar yapabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu