Öğrenci Gazetesi

YKS’ye Nasıl Çalışılır? Evde Sıfırdan Üniversite Sınavını Kazanmak

YKS’ye Nasıl Çalışılır? Evde Sıfırdan Üniversite Sınavını Kazanmak. Hiç temeli olmayan biri Üniversite sınavına nasıl hazırlanır? Evde üniversite sınavına nasıl hazırlanılır? Tüm bu soruları yanıtlıyoruz. İşte sıfırdan başlayıp üniversite kazanma rehberi

YKS’ye Nasıl Çalışılır?

Üniversite hayatınızın geri kalanını nasıl şekillendireceğimizi belirleyen eğitimleri almamızı sağlayan kurum diyebiliriz. YKS sınavı Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi olmak üzere iki test grubundan oluşuyor. 2 yıllık üniversite kazanmak isteyenler TYT testini, 4 yıllık üniversite kazanmak isteyenler de TYT-AYT ve YDT test gruplarındaki soruları yanıtlar. 

Üniversiteye hazırlanmayı düşünen çoğu öğrencinin asıl sorunu hedef belirlememek ve temelinin eksik olduğunu düşünmesidir. Ancak her öğrencinin bir temeli vardır, temeliniz olmasaydı liseyi bitiremezdiniz. Önemli olan eksiklerinizi bilmek ve programlı bir şekilde tamamlamaktır. Bu durumda yapmanız geren hemen bir ders programı oluşturarak en kısa sürede ders çalışmaya başlamaktır. 

İlk olarak yapmanız gereken istediğiniz bölümün kaç puanla aldığını öğrenmek ve o puan için çalışmak. Daha sonra YKS sınavında hangi dersten hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenmek, sorumlu olduğunuz derslerden kaç soru çıktığını öğrenmek. Bu bilgiler size zaman kazandırarak daha verili çalışmanızı sağlayacaktır.

Hayatını bugün değiştir. Geleceğin üzerine kumar oynama. Şimdi harekete geç, hemen.

Kesinlikle Bir Ders Programına Bağlı Olarak Çalışın

Hangi konudan kaç soru çıktığını öğrendikten sonra ders ders ayırarak temel konulardan başlayarak bir ders programı oluşturun. En çok soru çıkan konulara ağırlık verebilirsiniz. Ders programınıza kesinlikle konu çalışması sonrası konu ile alakalı örnek soruları ve çıkmış soruları çözmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz. Ders programınızı aylık olarak temel konulardan başlayarak hazırlayın. 

“Diğerlerinden daha akıllı olmak zorunda değiliz. Diğerlerinden daha disiplinli olmak zorundayız.”

👉 TYT-AYT Ders Çalışma Programı PDF


Seviyenize Göre Doğru Kaynak Seçimi 

Çoğu öğrencinin en çok yaptığı hata doğru kaynak seçmemektir. Neden bu kadar önemli derseniz zor kaynak seçip motivasyon kaybı ve zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Çok kolay kaynak seçip yanıltıcı bir özgüvene sahip olmanıza neden olabilir. Sevinize uygun kaynak seçerek zorluk düzeyini kademeli bir şekilde artırmalısınız. Konu çalışmaları yaparken kesinlikle MEB kitapları ve MEB örnek soruları kesinlik es geçmeyiniz. 

👉 MEB-TYT Örnek Sorular PDF

👉 MEB-AYT Örnek Sorular PDF


Deneme ve Çıkmış Soru Çözümü

Üniversite hazırlık aşamasında en önemli noktalardan biride soru çözümü. Konu çalışmasını bitirdikten sonra soru çözümü daha sonra ders ders ayırarak deneme çözülmelidir. Bu size hem sürekli konu tekrarı yapmanızı sağlayıp önemli bilgileri unutmanızı önler hem de gözden kaçırdığınız veya iyi öğrenemediğiniz bir yer varsa onu görmenizi sağlar. Deneme çözerken asla tek bir kaynakla yetinmeyin. Mümkün olduğunca farklı yayına ait farklı soru tipleri görmeye çalışın. En sonda çıkmış soruları kesinlikle çözmeyi unutmayın. ÖSYM benzer soru tiplerini sormayı sever. 

👉 YKS-YGS-ÖSS Tüm Çıkmış Sorular PDF 

👉 TYT Deneme Sınavları PDF

👉 YKS-AYT Deneme Sınavı PDF İndir


İnterneti Verimli Kullanın 

İnterneti doğru kullandığınız takdirde dershane veya özel ders almanıza gerek yok diyebiliriz. İstediğiniz dersin istediğiniz konu anlatımına Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz ve defalarca izleyebilirsiniz. Yapamadığım soruları nasıl çözdüreceğim diyeler içinde WhatsApp ve Telegram soru çözüm gruplarına girerek bu sorunu da aşabilirsiniz.

👉 KPSS Youtube En İyi Anlatan Hoca Önerileri 

👉 YKS Telegram Yardımlaşma Grup Linkleri 


YKS Çalışma Taktikleri

  • Hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız. Bunu özellikle de sayısal derslerde uygulamanız gerekmektedir. Konu çalışmaya baştan sona doğru gitmelisiniz. Çünkü sayısal derslerde ilk konuları anlamadığınız sürece diğer konularda başarı yakalamanızın imkanı yok.
  • Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var. Bir konuyu en az iki kaynaktan çalışarak o konuda daha detaylı bilgi edinebilir, farklı kaynaklardan çalışma sayesinde birinde olmayan bilgiyi diğer kaynaktan sağlamış olabilirsiniz.
  • Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün. Bu yöntem sayesinde öğrendiklerinizi test edecek, bilgilerinizin kalıcılığını artırmış olacaksınız.
  • Haftada en az 1 veya 2 deneme çözmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede çalıştığınız konulardaki eksiklerinizi görmüş olacaksınız.
  • Kendiniz ait bir çalışma programı mutlaka olmalı. Kendinize günlük ve haftalık programlar yaparsanız daha verimli bir şekilde ilerleyeceksinizdir.

Üniversite sınavına nasıl çalışılır diyenler için en önemli detaylardan bahsettik. Unutmayın ki sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Bu nedenle önerilerimizi de dikkate alarak kendinize uygun bir çalışma programı hazırlamalısınız. Yarın başlarım değil, hemen bu günden başlayarak geçen zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Ayrıca sınav sürecine kadar çalışamadığınız günlerde de kendinizi suçlu hissetmeden kaldığınız yerden devam etmeniz gerekir. Bir gün çalışamadıysanız diğer gün 2 saat fazla çalışarak eksiklerinizi bu şekilde tamamlamaya çalışın.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu