Öğrenci Gazetesi

YÖKDİL Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler 2024

YÖKDİL Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler 2024. YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dil yeterliliğini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan bir sınavdır. YÖKDİL Sınavı Kasım 2019 itibariyle ÖSYM tarafından yapılmaya başlamıştır. Sınava, yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir. YÖKDİL puanı 5 yıl geçerlidir.

YÖKDİL Sınav Test Alanı Nedir?

YÖKDİL Sınavı; Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce olarak yapılmaktadır. YÖKDİL sınavında toplamda 80 sorudan oluşmaktadır. İçeriğinde gramer, kelime bilgisi, cümle tamamlama, paragraf tamamlama, anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma, çeviri ile paragraf okuma ve anlama yer almaktadır. Sınav 180 dakikadır.

YÖKDİL 30 ilde, toplam 35 sınav merkezinde gerçekleştirilmektedir. Sınav merkezlerine ait güncel listeler http://yokdil.yok.gov.tr/ adresinde sınav öncesi açıklanmaktadır. YÖKDİL sınavı yılda 2 kez yapılmaktadır. Güncel sınav tarihleri ÖSYM’nin resmi sayfasından takip edilebilir.


YÖKDİL Konu ve Soru Dağılımları

YÖKDİL konu ve soru dağılımı aşağıdaki gibidir.

Tense, Aktif-Pasif, Modal, if clause:  4
Kelime, Phrasal Verb : 6
Prepositions: 1
Noun clause , relative clause : 1
Bağlaç ve Clause Yapılar:  7
Gramer Toplam: 20
Close Test : 10
Cümle Tamamlama : 11
İngilizce – Türkçe : 6
Türkçe – İngilizce : 6
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle : 6
Paragraf Tamamlama : 6
Paragraf : 15
Toplam : 80

İlginizi Çekebilir 👇

👉 YÖKDİL Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu