Öğrenci Gazetesi

YÖKDİL Yılda Kaç Kez Yapılır? YÖKDİL Kaç Yıl Geçerlidir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) yüksek lisans, doçentlik ve akademik yükselmelerde bulunmak isteyen adaylardan istenilen dil yeterlilik puanını almak için girmeleri gereken sınavdır. YÖKDİL baraj puanı bulunmamaktadır her üniversitenin istediği puan farklıdır. Peki YÖKDİL Yılda Kaç Kez Yapılır? YÖKDİL Kaç Yıl Geçerlidir?

Üniversiteler ortalama doktora için 55, doçentlik için 65 YÖKDİL puanı istemektedir. YÖKDİL sınavı ÖSYM tarafından yılda 3 kez yapılmaktadır. Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. YÖKDİL sınavında çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulmaktadır.

YÖKDİL Yılda Kaç Kez Yapılır?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL)  2017 yılından itibaren yılda üç kez yapılmaktadır. YÖKDİL, Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce olmak üzere 4 dilde yapılmaktadır.

YÖKDİL Kaç Yıl Geçerlidir?

Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

YÖKDİL Soru Dağılımı ve YDS Soru Dağılım Tablosu

Tense, Aktif-Pasif, Modal, if clause:  4
Kelime, Phrasal Verb : 6
Prepositions: 1
Noun clause , relative clause : 1
Bağlaç ve Clause Yapılar:  7
Gramer Toplam: 20
Close Test : 10
Cümle Tamamlama : 11
İngilizce – Türkçe : 6
Türkçe – İngilizce : 6
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle : 6
Paragraf Tamamlama : 6
Paragraf : 15
Toplam : 80

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu