Kimdir

Zakir Avşar Kimdir, Nerelidir? Prof. Dr. Zakir Avşar Hayatı ve Biyografisi

Akademisyen, yazar Zakir Avşar hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaştık.

Zakir Avşar Kimdir, Nerelidir?. Prof. Dr. Zakir Avşar yazar ve aynı zaman da Hacı Bayram Veli Üniversitesi İleti̇şi̇m Fakültesi̇, Radyo, Televi̇zyon ve Si̇nema Bölümü dekanıdır. 1967 Yozgat doğumlu olan Avşar, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Lisans eğitimi Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünde tamamladı. Prof. Dr. Zakir Avşar Hayatı ve Biyografisine ait tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz. 

Prof. Dr. Zakir Avşar Kimdir, Nerelidir?

Zakir Avşar, 4 Nisan 1967, Akdağmadeni / Yozgat doğumludur. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü (1988) mezunu. Birinci yüksek lisans tezi: “Türkiye’de Terörün Görünümü ve Kitle İletişim Araçlarına Yansıması” (İstanbul Üniversitesi SBE, 1990). İkinci yüksek lisans tezi: “Türk Cumhuriyetlerinin Demografik Geleceği” (TODAİE, 1996). 1993’te  doktorasını verdi. Doktora tezi: “Devlet Enformasyon Hizmeti ve Türkiye’de Hizmetinin Görünümü” (İstanbul Üniversitesi SBE). 1997’de iletişim doçenti oldu. Doçentlik tezi: “Ombudsman ve Halkla İlişkiler  Türkiye İçin Bir Takdim Tezi.”


Prof. Dr. Zakir Avşar Hayatı ve Biyografisi

  • Başbakanlık halkla ilişkiler uzmanı (1989), Etibank uzmanı (1990),
  • Başbakanlık dış Türkler müşaviri (1991),
  • TBMM Başkanlık Divanı müşaviri (1993),
  • Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu görevlisi (1994-96),
  • Başbakanlık Hakla İlişkiler Dairesi başkan vekili (1996),
  • Başbakanlık müşaviri (1996-99),
  • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması genel müdür vekili (1999-2000),
  • RTÜK üyesi (2000-05) olarak olarak görev yaptı.

Makaleleri 1996’dan itibaren Yeni Forum, Yeni Türkiye, Avrasya Etüdleri Dergisi, Eurasian Studies, Avrazya Etyudi, Gençliğin Sesi, Türk Yurdu, Türkiye Günlüğü, RTÜK İletişim dergilerinde yayımlandı. Çeşitli bilimsel kongre, kurultay ve sempozyumlara katılarak bildiriler sundu. Makalelerinin bir bölümü ortak kitaplarda yer aldı.

ESERLERİ:

Babıali’de Kırk Katır Türk Basınında Kavgalar (1991), Kitle İletişim Araçları ve Terör (1993), Yeni Bir Yüzyıla Doğru Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri İlişkileri ve Kısa Bir Değerlendirme ve Öneriler (1993), Yeni Bir Yüzyılın Eşiğinde Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri (1994), Hoca Ahmet Yesevi Bibliyografyası (1995), Sürgünde 50. Yıl Ahıska Türkleri (1995),  Türkiye – Türk Cumhuriyetleri İlişkileri (1998), Ombudsman Kamu Hakemi Türkiye İçin Bir Mode Önerisi (1999), Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden Terör Nedeniyle Göç Eden Ailelerin Sorunları (1999).


Zakir Avşar: Twitter 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu