Kimdir

Zeynep Talu Kimdir, Kaç Yaşında? Zeynep Talu Hayatı ve Biyografisi

Zeynep Talu Kimdir, Kaç Yaşında? Zeynep Talu Hayatı ve Biyografisi. Başarılı söz yazarı olan Zeynep Talu Nerelidir? son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer alan Zeynep Talu , Çiğdem Talu ile akraba mı? soruları araştırılırken bir yanda da Zeynep Talu şarkıları da merak edilmekte. Gelin birlikte Zeynep Talu hakkında tüm merak edilenleri araştıralım…

Zeynep Talu Kimdir?

Hayatı boyunca bir çok başarıya imza atan Zeynep Talu Kimdir? merak edilmekte. 800 aşkın şarkı sözü bulunan ve bir çok müzikal için şarkı yazan Zeynep Talu, Çiğden Talu akraba mı? soruları da araştırılmakta. İlk olarak söyleyelim ki; Çiğdem Talu, Zeynep Talu’nun annesidir. Zeynep Talu ‘da tıpkı annesi gibi söz yazarıdır. 1967 İstanbul doğumlu olan Zeynep Talu 2024 yılı itibari ile 57 yaşındadır ve aslen İstanbulludur. 

Eğitim hayatından kısaca bahsedecek olursak; İlkokulu Işık Lisesi’nde bitirip ardından ortaokul ve liseyi ise St. Benoit Fransız Kolejinde tamamlayan Talu, 8 yaşında özel piyano eğitimi almaya başladı.12 yıl bu eğitimini hocası Yıldız Sarıçetin’le sürdürdü. İlk söz yazmaya 1984 yılında, Melih Kibar’ın başlayan Zeynep Talu’nun  ilk şarkısını Nilüfer tarafından seslendirildi.

Çalışma hayatında ise 1990 yılına kadar farklı şirketlerde basın, halkla ilişkiler ve reklam alanlarında çalışıp 1990 yılından sonra ise hayatına tamamen prodüktör ve söz yazarı olarak devam etti. Zeynep Talu, tekstilci eşi Özcan Çetinsoy’dan 28 ağustos 2012 tarihinde boşandı. Bir kız çocukları vardır.


Zeynep Talu Hayatı ve Biyografisi

Hayatına söz yazarı ve prodüktör olarak devam etme kararı aldıktan sonra Melih Kibar’la birlikte Polonya/Sopot şarkı yarışmasında ve Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil eden eserleri hazırladı. Yine aynı yıllarda  genel olarak Garo Mafyan ile çalışmaya başladı. Garo Mafyan ile bir çok başarılı projeye imza atan Talu, günümüze kadar 800 den fazla şarkı sözü yazdı. Bunula yetinmeyen Talu, müzik telif hakları alanında faaliyet gösteren meslek birliği MSG’de 4 yıl yönetim kurulu başkan yardımcılığı, 2 yıl da başkanlık görevinde bulundu.

Aynı zamanda ise bir çok günün ünlü sanatçılarına yazdığı şarkılar yanı sıra birde İstanbul Devlet Opera ve Bale’since sahnelenen “Hayal Yolcuları” adlı müzikale, başrolünü Nurseli İdiz’in oynadığı “Cahide” müzikaline, çeşitli yabancı müzikal çizgi filmlerin Türkçe versiyonlarına ve Şehir Tiyatroları tarafından sahneye konan “Kantocu” adlı müzikale şarkı sözleri yazdı.

Bunların dışında; 2010 yılında sahnelenen “Seni Seviyorum Mükemmelsin Şimdi Değiş “ adlı Amerikan asıllı müzikalin Türkçe şarkıları da Zeynep Talu tarafından yazılmıştır. 2011 yılında Zeynep Talu Sanat Atölyesi’ni kuran Zeynep Talu, burada, müzik ve sahne sanatları alanında yürüttüğü çalışmaların yanı sıra şarkı sözü yazarı ve müzik prodüktörü olarak da çalışmalarına devam ediyor.

2012 yılında Senaryosu Kürşat Başar tarafından yazılan, Mehmet Ergen tarafından yönetilen “Bizim Şarkımız” adlı müzikal oyun, Zeynep Talu’nun yapımcılığını üstlendiği ilk tiyatro projesidir. Şubat 2012 de sahnelenmeye başlayan müzikal oyunda 70’lerin en sevilen parçalarını bir kez daha günümüze taşıyacak.

Instagram 👉 Zeynep Talu


👉 Damla Ersubaşı Kimdir, Kaç Yaşında? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu