Gündem

10 Yıl İçinde Yok Olması Muhtemel Lisans Diploması Gerektiren 10 Meslek

Tarihteki birçok devlet gibi mesleklerde değişim ve gelişmelere ayak uyduramayıp yok olabiliyor. Teknolojik çağa girmemizle birlik meslek seçimi yaparken ileride eğitimi aldığımız mesleğinde geleceği büyük önem taşır duruma geldi. Bunları göz önüne alarak 10 yıl içinde yok olması muhtemel meslekleri sizler için derledik.

1. Muhabirlik

Haber ajanslarının sayısının artması ve internet gazeteciliğinin çoğalmasıyla haberlere ulaşım kolaylaştı. Büyük haber ajanslarına abone olunarak haber satın alınmasıyla kendi muhabirlerini bulundurma zorunluluğu yavaş yavaş kalkıyor. Bu durumlar muhabirlik mesleğinin ve bu alanda eğitim veren üniversite bölümlerinin geleceğini etkileyecek gibi görünüyor.  Muhabirlik mesleğindeki istihdamda 10 yılda %12,1’lik bir azalma olması bekleniyor.


2. Yetişkin Öğretmenliği

Ülkemizde Eğitim sistemimizin 12 yıllık zorunlu olması üzerine Okuma yazma bilmeyen kişi sayısında ciddi bir azalma yaşanıyor. Yetişkin Öğretmenliği alanında çalışmakta olan Okuma yazma öğretmenlerine olan ihtiyaçta ciddi oranda azalıyor. Bu meslek için 10 yılda %10,3’lük bir istihdam düşümü öngörülüyor.


3. Satın Alma Temsilciliği

Şirketlerin satıl alma işlerini gerçekleştiren satın alma temsilcileri E-Ticaret ve internet satışlarının çoğalmasıyla birlikte 10 yıl içinde işsiz kalabilirler. Bu bölümde eğitim almayı düşünenler bu olasılıkları göz önünde bulundurmalılar. Satınalma temsilcileri için 10 yılda beklenen istihdam düşümü ise %7,4.


4. Radyo ve Televizyon

Günümüz de akıllı telefonların her cepte bulunması televizyon kanallarının çoğalması kanallarda yapılan programların azalması ve dizi ve film sektörüne daha çok rağbet gösterilmesi üzerine eskisi gibi radyo ve tv programları dinlenmediği herkesce bilinen bir gerçek açıklanan verilere göre 10 yılda beklenen düşüş %7,3.


5. Bilgisayar Programcılığı

Yapay Zekanın ve her dönemin yeni yazılım dillerinin gelişmesiyle yeniliklere ayak uyduran ve kendini yapay zekadan çok geliştirebilecek kişilerin sayısının azalacağı herkesçe tahmin edilebilir. Bu teknolojik gelişimlerin Bilgisayar programcılığı için 10 yıllık konjonktürde beklenen istihdam düşümü %7,2 olduğu tahmin ediliyor.


6. Genel Müdürlük / Yöneticilik

Teknolojik gelişmelerde yaşanan insan üstü zeka yönetiminin artmasıyla ve teknolojiye ayak uyduramayan şirketlerde azalma yaşanması göz önüne alınarak ve şirketlerin bu pozisyon için en az bir kişiye ihtiyaç ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde  genel müdürlük pozisyonu için 10 yıl içinde beklenen istihdam düşümü %5,5.


7. Sigortacılık

Bankaların ve internet üzerinden yapılan tanıtımlarla hayat sigortasından tutun araç sigortası ve benzeri bir çok sigorta hizmetlerini öğrenebiliyoruz. Önceki dönemlerde bu bilgileri sigorta personelleri tarafından öğreniyorduk. Yaşanan bu değişiklikler sebebiyle sigortacılık mesleğinde 10 yıl içerisinde sigortacılık mesleğinde %5,5’lik istihdam düşümü yaşanması bekleniyor.


8. Vergi Denetçiliği

Devletlerin en büyük gelir kaynaklarından biri olan vergiler elbette yok olmayacak ancak artık birçok şeyin otomatik sistemler tarafından yapıldığı günümüzde vergi denetçiliği mesleği de yok olabilir. Açıklanan verilere göre 10 yıllık perspektifte vergi denetçiliği mesleği için %2,4’lük bir düşüş bekleniyor.


9. Elektronik Mühendisliği

Teknoloji çağında olduğumuz düşünüldüğünde elektronik mühendisliği mesleğinin yok olabileceğini duymak oldukça şaşırtıcı ancak bu alandaki beklentinin nedeni olarak günümüzde elektronik mühendisi sayısının ihtiyaçtan fazla olması gösterilebilir. Yapılan analizlere göre 10 yıl içinde elektronik mühendisliği istihdamında %0,9’luk bir düşüş bekleniyor.


10. Nükleer Enerji Mühendisliği

Ülkemizde yalnızca Hacettepe Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi’nde alınabilen nükleer enerji mühendisliği eğitimi, gelecekte işinize yaramayabilir çünkü bu meslekte 10 yıl içinde %5’lik bir istihdam düşümü yaşanması bekleniyor. Tabii bunun ABD verilerine dayandırıldığını da ekleyelim. Ülkemizde yapılmakta olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin bu alanda istihdam yaratması da muhtemel ancak uzun vadede tüm dünyanın nükleer enerjiden başka enerjilere geçiş yaptığı düşünüldüğünde belki de uzak gelecekte bu meslek yok olabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu