Bilgi Arşivi

15 Plaka Nerenin? 15 Hangi Şehrin Plakası? Burdur İlçeleri Plaka Harfleri

15 Plaka Nerenin? 15 Hangi Şehrin Plakası? Burdur İlçeleri Plaka Harfleri. İl plaka kodları, illerin alfabetik sıralamasına göre aracın takibinin yapılmasına ve birbirinden ayırt edilmesi için verilen kodlardır. İl plaka kodu aracın hangi ile kayıtlı olduğunu gösterir. Plakadan sonra başlayan harfler ise aracın kayıtlı olduğu ilçeye göre değişir.

15 Plaka Nerenin? 15 Hangi Şehrin Plakası?

İlk olarak 1893 yılında Fransa’da uygulanmaya başlayan taşıt plaka kodu uygulaması 27 Eylül 1962 tarihinde yayınlanan bir yönetmelikle günümüzdeki uygulamaya geçilmiştir. Plaka kodu uygulamasının amacı karadaki motorlu taşıtların takibinin yapılmasına ve birbirlerinden ayırt edilmelerine yarayan bir kimlik sistemidir. Türkiye’nin uluslararası plaka kodu 1923 yılında “TR” olarak belirlenmiştir.

Plaka kodları illerin alfabetik olarak sıralanması göre sınıflandırılır. Alfabetik olarak on beşinci ilimiz Burdur olduğu için ülkemizin on beşinci plakası 15 Burdur ilimize aittir.

Bu nedenle 15 Plaka Nerenin? sorusunun yanıtı:

15 plaka kodu ülkemizin Burdur iline aittir.


Burdur İlçeleri Plaka Harfleri

İl plaka kodları sonrasında başlayan harfler aracın kayıt olduğu ilçelere göre değişmektedir. Burdur ilimizin ilçelerinin plaka harfleri aşağıdaki gibidir.

​​​​​- Burdur Merkez ( AA, AZ, A, C, DA, DZ, M, MA, T)
– Bucak ( M, T, EA, EZ )
– Tefenni ( FZ )
– Gölhisar ( HZ )
– Karamanlı ( KZ )👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu